Periskop: Obama navštívil papeže, řešili spolu chudobu

Živě
Čtvrtek 27. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

František, Barack a chudoba

Papež František si za rok v čele katolické církve vybudoval takřka pověst superhvězdy. Americký prezident Barack Obama byl pro změnu svého času superhvězdou politického nebe. Nyní se oba muži poprvé potkali.

"Přijel jsem do Říma, abych mu naslouchal. Jeho myšlenky nám pomáhají pochopit, jak můžeme bojovat s extrémní chudobou," vysvětloval posléze šéf Bílého domu své pohnutky. Původně půlhodinová schůzka se protáhla takřka na dvojnásobek.

Barack Obama během své návštěvy Vatikánu. S papežem Františkem se bavili především o boji s chudobou. (27. března 2014)
Barack Obama během své návštěvy Vatikánu. S papežem Františkem se bavili především o boji s chudobou. (27. března 2014) | Foto: Reuters

Stan je neochránil

Tři mrtvé si vyžádal úder blesku v Kolumbii. Dalších pět lidí pak zásah elektrického proudu během silné bouře zranil, napsala agentura AP.

Neštěstí se stalo v zemědělské oblasti ve středu kolem odpoledne místního času, když se skupina místních rolníků schovala před deštěm do stanu na poli.

Blesk udeřil poblíž budov během bouře v Bělehradě, 11. července 2011. Takové bouře jsou v Srbsku během léta časté. REUTERS/Marko Djurica
Blesk udeřil poblíž budov během bouře v Bělehradě, 11. července 2011. Takové bouře jsou v Srbsku během léta časté. REUTERS/Marko Djurica | Foto: Reuters

17 let vyjednávání

Filipínská vláda po dlouhých 17 letech jednání podepsala mírovou dohodu s hlavní muslimskou povstaleckou skupinou Fronta islámského osvobození Morů (MILF).

Jak oznámila agentura AP, končí tím letitý konflikt. Povstalci díky dohodě získají na jižním ostrově Mindanao rozsáhlou autonomní oblast.

Fico ztrácí i u bookmakerů

Slováci si vyberou nového prezidenta už za dva dny. A Robertu Ficovi už nevěří ani sázkové kancléře. Zatímco na vítězství podnikatele Andreje Kisky vypsali kurz 1,5, na současného premiéra je to 2,6, informoval deník SME.

Kiskovi přitom zpočátku bookmakeři vůbec nevěřili a na jeho úspěch byl kurz 6:1.

Foto: Reuters

Politici na pranýři

Do Vatikánu zamířily stovky italských politiků. Na mši ve Svatopetrské bazilice bylo přítomno na 500 zákonodárců a devět ministrů. A od papeže Františka to schytali.

"Politická třída je vzdálená od lidí, řeší jen své vlastní problémy, problémy své skupiny, své strany, vnitřní spory," kritizovala hlava katolické církve.

"Všichni jsme hříšníci. Ale tito lidé jsou ještě větší. Jejich srdce ztvrdlo, takže už nedokážou slyšet hlas našeho Pána. A stávají se z nich zkorumpovaní lidé."

Papež František při mši na brazilské Copacabaně.
Papež František při mši na brazilské Copacabaně. | Foto: Reuters

Šéf OSN v eskymáckém

Generální tajemník OSN zamířil do Grónska, aby se na vlastní oči přesvědčil o následcích globální změny klimatu. "S přírodou nemůžeme polemizovat, je třeba okamžitě jednat," řekl Pan Ki-mun ve městě Uummannaq na západním grónském pobřeží.

V tradičním eskymáckém obleku z tuleních kůží se projel na saních v doprovodu grónské premiérky Aleqy Hammondové a předsedkyně dánské vlády Helle Thorningové-Schmidtové.

Foto: Reuters

Památník zavražděným

Nizozemsko vybuduje v Amsterodamu památník obětem holocaustu. Budou na něm uvedena jména všech 102 000 lidí, především Židů, kteří byli ze země za druhé světové války deportováni do nacistických vyhlazovacích táborů.

Památník vytvoří architekt Daniel Libeskind, který patří k židovské obci ve Spojených státech. Bude dokončen a odhalen v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války, upřesnily úřady nizozemského hlavního města.

Gulag jako atrakce

Ruské Jakutsko chce nalákat turisty na gulagy, neblaze proslulé vězeňské tábory z éry Josifa Stalina.

"Tento projekt uchová historické dědictví nejen republiky, ale i celé země," tvrdí politici z odlehlého a nehostinného regionu na severovýchodě Sibiře.

Jen v období Stalinovy hrůzovlády (1929-1953) prošlo tábory nejméně osm milionů lidí. A milion se nikdy nevrátil.

Gulag.
Gulag. | Foto: zwoje-scrolls.com
Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 27. 3. 2014 12:42
 

Právě se děje

Další zprávy