Periskop: Irák zavřel věznici, kde Američané mučili vězně

Živě
Úterý 15. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Abú Ghrajb je minulostí

Irák uzavřel neblaze proslulou věznici Abú Ghrajb. "Ministerstvo spravedlnosti dokončilo převoz 2400 vězňů. Jsou usvědčeni z terorismu a budou přepraveni do věznic v centrálních a severních provinciích," citovala agentura AP ministra Hasana Šimarího.

Abú Ghrajb, ležící asi 20 kilometrů od Bagdádu, se stal celosvětově známým v roce 2004, kdy vyšlo najevo, že tam američtí vojáci ponižovali a mučili vězně.

Celkem bylo z činů obviněno sedm vojáků, většina se k činům přiznala, takže jejich tresty byly nízké - od propuštění z armády po deset let vězení. Nejpřísněji potrestaný Charles Graner opustil žalář po šesti letech v roce 2011.

Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici
Jeden z nových záběrů mučení v irácké věznici | Foto: SBS

Dál za mřížemi

Radovan Krejčíř bude i nadále sledovat okolní svět skrze mříže vazební cely, a to minimálně do začátku května. Soud v jihoafrickém Johannesburgu totiž zamítl i jeho čtvrtou žádost o propuštění na svobodu.

Český uprchlík je ve vazbě od loňského listopadu a čelí obvinění z pokusu o vraždu a únos. Před soudem má stanout 5. května.

Jiný soud naproti tomu před pár dny stáhl obvinění proti Krejčířově manželce Kateřině.

Foto: Reuters

Za džihádem do Sýrie

Rakušané pátrají po dvou teenagerkách, které se údajně vypravily do Sýrie "bojovat za islám".

"Sejdeme se v ráji," napsaly rodičům Sabina a Samra, dívky ve věku 15 a 16 let z rodin bosenských přistěhovalců. Prokazatelně odletěly z Vídně do tureckého města Adana nedaleko syrských hranic. Další stopy policie zatím nezískala.

Do občanskou válkou zmítané blízkovýchodní země míří stále více bojovníků z Evropy. Dvě náctileté dívky jsou ale zřejmě výjimkou.

Ponorka musela na hladinu

První nasazení australské ponorky do pátrání po zmizelém letu MH370 skončilo dříve, než bylo zamýšleno.

Podmořské plavidlo Bluefin-21, které na dně Indického oceánu zkouší lokalizovat černé skříňky letounu, překročilo limit operační hloubky 4500 metrů.

Následně se spustil bezpečnostní mechanismus, který ho navedl zpět na hladinu, uvedla agentura DPA.

Prezidentův mercedes na odpis

Srbský prezident Tomislav Nikolič přišel minulý týden o obrněný mercedes za milion eur. Dar od královské rodiny Abú Zabí skončil v troskách poté, co mechanik ze servisu po výměně pneumatik vyrazil na zkušební jízdu.

S pětitunovým vozem ale ve vysoké rychlosti zezadu narazil v Bělehradu do pomalu jedoucího autobusu. Auto je na odpis, řidiči autobusu hrozí soud. Prý si při odbočování doprava trochu najel do vedlejšího levého pruhu.

Prezidentský kandidát v Srbsku a místopředseda Srbské radikální strany.
Prezidentský kandidát v Srbsku a místopředseda Srbské radikální strany. | Foto: Reuters

Si Ťin-pching ke hvězdám?

Čína by se měla více zaměřit na vzdušnou a kosmickou obranu, vyzval prezident Si Ťin-pching. Podle agentury Reuters jde o reakci na Západ, který vesmír stále více využívá k vojenským účelům.

Obavy z vesmírného zbrojního závodu s USA a dalšími státy se zvýšily poté, co Čína v lednu 2007 sestřelila jeden ze svých meteorologických satelitů.

Hvězdné války, někdejší sen amerického prezidenta Ronalda Reagana, se tak možná blíží.

Satelit Envisat
Satelit Envisat | Foto: ESA

Návštěva u pánaboha?

Let Southwest Airlines z amerického Chicaga do Sacramenta mohl podle mnohých skončit tragédií. Jeden z cestujících se totiž pokusil ve vzduchu otevřít dveře letadla, ale několik ze 135 pasažérů ho přemohlo.

"Jistý gentleman se prostě rozhodl, že nás vezme na návštěvu k pánubohu," komentovala to podle listu Chicago Tribune Monique Lawlerová. I kdyby ho nezpacifikovali, dveře nejde za letu otevřít.

Třetí pohlaví

Kategorii "třetího pohlaví" schválili i Indové a připojili se tak k Austrálii či Německu. Aktivisté bojující za lidská práva přelomové rozhodnutí tamního Nejvyššího soudu přivítali.

K "neurčitému" pohlaví se mohou hlásit lidé, kteří se necítí být mužem ani ženou. "Uznání transgender osob jako třetího pohlaví není otázkou sociální či lékařskou, ale otázkou lidských práv," řekl soudce K.S. Rádhakrišnan.

Účastnice soutěže Amazing Philippine Beauties, kde spolu soutěží transsexuálové a transvestité z celých Filipín o právo reprezentovat svou zemi na mezinárodní soutěži Miss International Queen v Thajsku
Účastnice soutěže Amazing Philippine Beauties, kde spolu soutěží transsexuálové a transvestité z celých Filipín o právo reprezentovat svou zemi na mezinárodní soutěži Miss International Queen v Thajsku | Foto: Darren Whiteside/REUTERS
Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 15. 4. 2014 15:56
 

Právě se děje

Další zprávy