Periskop: Na Slovensku zabíjel metanol, otrávili se dva lidé

Živě
Čtvrtek 22. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Konec blokády

Syrská armáda ukončila blokádu věznice v severosyrském Halabu.

Podle agentury AP se vojáci dostali dnes ráno do rozsáhlého objektu, který déle než rok obléhali rebelové.

V komplexu je na 4000 trestanců a po mnoho měsíců bylo jeho okolí dějištěm každodenních bojů mezi vojskem a rebely, kteří chtěli vězně osvobodit.

Zásilka kokainu

Kolumbijská armáda dopadla ponorku naloženou kokainem, který podle úřadů patřil levicovým povstalcům z FARC.

Zásilka více než dvou tun drogy prý mířila do USA, informovala AFP.

Nález přišel několik dní poté, co se zástupci FARC v rámci mírových jednání s vládou dohodli na společném boji proti drogám.

Otrava metanolem

Na Slovensku minulý týden zemřeli dva lidé na otravu metanolem. Jeho původ není jasný, informoval list Pravda.

Policie prověřuje také možnost, zda látka nepocházela z metanolové aféry v Česku, která si vyžádala pět desítek obětí.

"Nevíme, z jakého zdroje metanol pochází. Oba, co ho pili, jsou mrtví. Určitě to nekoupili v obchodní síti, protože tekutina byla v plastové láhvi od minerálky," řekla policejní mluvčí Elena Antalová.

Foto: Aktuálně.cz

Nový premiér

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes jmenovala do funkce premiéra bývalého soudce nejvyššího soudu An Te-hia.

Měl by vystřídat odstupujícího předsedu vlády Čong Hong-wonga, který na konci dubna nabídl rezignaci v souvislosti s kritikou řešení nehody trajektu Sewol.

Nového premiéra ještě musí schválit parlament.

Král na Twitteru

Na mikroblogovací službu Twitter dorazila i španělská královská rodina. Prostřednictvím účtu @CasaReal chce rodina Juana Carlose I. informovat o dění v paláci Zarzuela, oficiálním sídle španělského monarchy, napsala agentura DPA.

Pár hodin po zveřejnění mělo konto 20 000 followerů, kteří se mohou dozvědět o aktivitách 76letého krále, jeho o rok mladší manželky Sofie a korunního prince Felipeho.

Nutno podotknout, že si u "prostého lidu" potřebují vylepšit reputaci, která v posledních letech kvůli skandálům utrpěla notné šrámy.

Španělský král Juan Carlos s chotí Sofií
Španělský král Juan Carlos s chotí Sofií | Foto: Reuters

Nevěděl, že je ilegálem

Kubánský rodák Mario Hernandez žil čtyři desítky let ve Spojených státech v domnění, že má americké občanství.

Svůj omyl zjistil teprve tehdy, když loni požádal o pas. Úřad jej však někdejšímu vojákovi či vězeňskému strážci odmítl vydat a překvapený muž se dozvěděl, že je ilegálním přistěhovalcem.

Tři desítky let starou chybu však nakonec imigrační úředníci napravili a osmapadesátiletý muž občanství tento týden dostal, uvedla agentura Reuters.

Sarkozy a imigranti

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy chce zpřísnit pravidla v rámci schengenského prostoru. Těsně před volbami do Evropského parlamentu vyjádřil přesvědčení, že ta dosavadní jsou nedostačující a že je zapotřebí je změnit.

Podle nových pravidel by se členské země mohly do systému připojit jen tehdy, když přijmou "stejnou přistěhovaleckou politiku".

Foto: Reuters
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 22. 5. 2014 14:10
 

Právě se děje

Další zprávy