reklama
 
 

Periskop: Euroskeptici přišli o frakci v parlamentu EU

Aktualizováno 16. 10. 2014 15:27
reklama
Čtvrtek 16. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Euroskeptici přišli o frakci v parlamentu EU

Souhrn událostí

reklama
Afghánistán

Afghánci zatkli zakladatele extremistické sítě

Afghánské bezpečnostní složky zadržely dva vysoké vůdce extremistické sítě Hakkání, která je úzce spojena s hnutím Tálibán a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Podle dnešní zprávy serveru BBC News jsou zatčenými syn zakladatele zmíněné islamistické organizace Anas Hakkání a její vojenský šéf Háfiz Rašíd.

Afghánistán - Tálibán Foto: Reuters
Čína

Komisař OSN chce navštívit Tibet

Nový vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes prohlásil, že chce navštívit Čínu, včetně konfliktní oblasti Tibetu.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Husajn o možnosti návštěvy tibetského regionu v současné době jedná s čínskými úřady.

Poslední vysokou komisařkou OSN pro lidská práva, která navštívila Čínu, byla podle agentury Reuters koncem 90. let Mary Robinsonová, navzdory opakovaným žádostem jejích následovníků.

Tibet, mapa Tibet, mapa
EU

Euroskeptici přišli o frakci v parlamentu

Po odchodu jedné ze členek se v Evropském parlamentu rozpadla euroskeptická frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).

"EFDD nadále nemá členy z nejméně sedmi zemí, proto byla dnes prohlášena za rozpuštěnou," oznámil na Twitteru mluvčí europarlamentu Jaume Duch-Guillot.

Členem frakce byl mimo jiné český europoslanec za Svobodné Petr Mach.

Evropský parlament - první den - 1. července 2014
Irák

12 tisíc mrtvých civilistů

V důsledku bojů na území Iráku letos zahynulo více než 12 000 civilistů, většinu obětí mají na svědomí radikálové z hnutí Islámský stát (IS).

Vyplývá to z dnes zveřejněné studie organizace Minority Rights Group International (MRG), která se zabývá ochranou práv menšin a původních obyvatel.

Převážná část obětí vražd, únosů a sexuálního násilí patřila prý právě k menšinám: jezídské, křesťanské nebo turkmenské.

Japonsko

Miliony za kosmetiku a módu

Vycházející hvězda japonské politiky a možná budoucí premiérka Jóko Obučiová se dnes v parlamentu stala terčem kritiky kvůli zprávám, že miliony jenů z darů na politické účely v minulých letech utratila za kosmetiku, luxusní oblečení a módní doplňky.

O problémech nejvýznamnější zástupkyně nové vlny žen v japonské vládě informovala agentura AFP.

Čtyřicetiletá politička a dcera bývalého japonského premiéra je jednou z pěti žen, které se dostaly do kabinetu při jeho nedávné reorganizaci.

Lotyšsko

Vládu sestaví staronová premiérka

Dosavadní lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová bude sestavovat i novou vládu po parlamentních volbách, které se konaly 4. října.

Prezident Andris Bérziňš se ji podle agentury APA překvapivě rozhodl tímto úkolem pověřit už ve středu, přestože se v dosavadní vládní koalici vyskytují určité neshody.

Lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová při volbách 2014 Foto: Reuters
Hongkong

Lídr Hongkongu přislíbil jednání s demonstranty

Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing oznámil, že jeho vláda je připravena zahájit rozhovory se studenty, kteří již téměř tři týdny v ulicích města demonstrují za demokratické volby.

Jednání by podle něj mohlo začít už příští týden, informovala agentura AP.

Minulý týden ale hongkongské úřady rozhořčily demonstranty, když tehdy plánované jednání na poslední chvíli zrušily s tím, že dialog nemá šanci přinést konstruktivní výsledky.

Mexiko

Rozzuřený velbloud zabil majitele

Americký majitel přírodního parku v mexickém letovisku Tulum zemřel poté, co ho zabil jeho velbloud.

"Velbloud ho ukopal a ukousal téměř k smrti. A pak si na něj ještě sedl," řekl ve středu činitel tulumské civilní obrany Alberto Canto. "Pod vahou velblouda se udusil."

Záchranáři museli použít lano přivázané k malému náklaďáku, aby rozzuřeného velblouda od těla muže odtáhli, informovala agentura AP.

Zoo Liberec - velbloud dvouhrbý Foto: Jan Kubánek, ZOO Liberec
Filipíny

Přírodní katastrofy zabily 22 tisíc lidí

Více než 22 tisíc lidí zabily v loňském roce přírodní katastrofy, přičemž nejsmrtelnější byl tajfun Haiyan na Filipínách.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) ve své každoroční zprávě o katastrofách uvedla, že výhledy jsou neradostné.

"Klimatické změny vedou ke škodám na živobytí a zvýšené zranitelnosti. Přírodní hrozby jsou častější a extrémnější," uvádí zpráva.

Turecko

Mladý ministr je miláčkem mládeže

Mladý švédský ministr zdravotnictví Gabriel Wikström se stal miláčkem turecké mládeže. Vše odstartoval v neděli jistý uživatel Twitteru v Turecku, který nasdílel jeho fotografii.

Od té doby Wikström, který dostal přezdívku ministerský fešák, získal na Twitteru tisíce nových fanoušků, napsal švédský portál The Local.

"Doufejme, že mohu být vzorem a inspirací pro mladé lidi v Turecku, aby se zapojili do politiky," komentoval 29letý Wikström zájem o svou osobu.

Německo

Němci nechtějí alkohol za volantem

Většina Němců by uvítala zavedení nulové tolerance pro alkohol za volantem.

Ukazují to výsledky průzkumu společnosti GfK, které zveřejnil deník Handelsblatt.

V současnosti je v Německu povoleno řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi; nulová hranice platí pouze pro začátečníky, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky.

Dechová zkouška Foto: Policie ČR

autoři: Zahraničí, ČTK | 16. 10. 2014 8:34

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama