Periskop: Byli jako Carnajevovi, policie je zatkla

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
23. 4. 2013 17:13
Úterý 23. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Mugabe chystá další reformu

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2000 vyhlásil pozemkovou reformu. Tou vyvlastnil bělošské farmáře a jejich půdu přerozdělil vesničanům, čímž ekonomiku Zimbabwe poslal ke dnu. Nyní se 89letý prezident Robert Mugabe chystá udělat něco podobného.

Aby svojí straně - Africkému národnímu svazu Zimbabwe - Vlastenecké frontě (ZANU-PF) - zajistil přízeň ve volbách, chystá zákon, jímž by bezplatně převedl většinové podíly v dolech. Netřeba dodávat, že jde převážně o majetek zahraničních společností. A náhrady by se nedočkaly.

Jako Carnajevovi

Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní složky se mají po útocích v Bostonu na pozoru. Španělská policie tak po roce sledování rozhodla zatknout dva muže, které podezírá ze spolupráce s radikální organizací Al-Káida islámského Maghrebu (AQIM).

Muži původem ze severu Afriky se podle vyšetřovatelů "chovali podobně jako atentátníci z Bostonu", byť mezi oběma případy není žádná souvislost, napsal server BBC.

Alžířan podle ministerstva vnitra v minulosti navštěvoval web, jež islamisté využívají k náboru nových členů. Odjezd do výcvikového tábora v Mali prý zmařila lednová mezinárodní intervence, jejímž cílem bylo zpacifikování radikálů, kteří mimo jiné kontrolovali město Timbuktu a blížili se k maliské metropoli Bamaku.

Maročan měl mít pro změnu na starosti nábor dobrovolníků pro boj ve Španělsku.

Napětí mezi sunnity a šíity roste

Foto: Aktuálně.cz

Nejméně 22 lidí zemřelo v Iráku při potyčkách mezi policií a sunnity. Ti protestovali proti údajnému útlaku většinových šíitů, napsala agentura AFP.

Demonstranti žádají propuštění vězněných sunnitů a zrušení kontroverzního protiteroristického zákona, podle něhož je nyní souzeno mnoho sunnitských představitelů. Viceprezident Tárik Hášimí byl podle něj loni odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. Sunnité procesy považují za odstavování svých spoluvěrců z mocenských pozic.

Pozorovatelé situaci v Iráku charakterizují jako obnovující se napětí mezi kdysi vládnoucími sunnity a šíity, kteří byli za diktatury Saddáma Husajna naopak těmi utlačovanými.

Čína: KLDR chystá čtvrtý jaderný test

Foto: Aktuálně.cz

Před KLDR už varuje i Čína, nejbližší spojenec jednoho z nejizolovanějších států planety.

Vysoký čínský generál Fang Feng-chuej prohlásil, že by režim Kim Čong-una mohl v dohledné době provést čtvrtou jadernou zkoušku.

"Všechny strany aktivně pracují na tom, aby Severokorejci zastavili testy a výrobu jaderných zbraní," řekl novinářům po setkání s předsedou sboru náčelníků štábů americké armády Martinem Dempseym. Další detaily jim ale neposkytl.

Přitom právě po posledním testu z 12. února eskalovalo napětí v oblasti. Rada bezpečnosti OSN uvalila na zbídačenou zemi další sankce, Pchjongjang reagoval vypovězením smluv o neútočení a pohrozil válkou.

Bílý prášek pro ministra

Foto: Aktuálně.cz

Severokorejský režim ho označuje za "nepřítele číslo 1". Důvodem je nekompromisní postoj, jenž vůči Pchjongjangu zastává. Není proto divu, že se jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-čin stal terčem výhrůžek.

Tou zatím poslední byl balíček s bílým práškem, napsal server BBC News. Soul dokonce zásilku označil za pokus o teroristický útok, nicméně první laboratorní testy ukázaly, že šlo o neškodný prášek.

Zemětřesení v Maďarsku

Foto: Aktuálně.cz

V Maďarsku se v noci třásla země.

Seizmologové zaznamenali v centrální části země zemětřesení o síle 4,8 stupně Richterovy škály. Centrum otřesů bylo nedaleko městečka Heves, záchvěvy cítili i obyvatelé sto kilometrů vzdálené Budapešti.

Nikdo nebyl zraněn, na padesát domů ale bylo lehce poškozeno.

Brusel zatne tipec vínu ze 3. století

Foto: Aktuálně.cz

Češi přišli o rum a museli si zvyknout na tuzemák. Minulostí je i pomazánkové máslo, jež nahradilo "tradiční pomazánkové".

To Chorvati se po 1. červenci obejdou bez sladkého dezertního vína prošek. Co na tom, že se v Dalmácii vyrábí už od časů císaře Diokleciána, tedy od třetího století našeho letopočtu? Společně se vstupem do Evropské unie ho budou Chorvati muset přejmenovat, napsal server Jutarnji.hr.

Bruselští byrokrati totiž žádost o uznání výrazu "prošek" jakožto tradičního jména zamítli s tím, že by se mohlo plést s italským šumivým vínem "prosecco".

 

Právě se děje

Další zprávy