Otazníky nad bratry-zabijáky: Čečensko a výslechy FBI?

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
20. 4. 2013 8:20
Čečenci se k dvojici údajných teroristů nehlásí. Můžeme i za tsunami, zlobí se prezident
Bratři Carnajevovi na záběrech, která zveřejnil FBI.
Bratři Carnajevovi na záběrech, která zveřejnil FBI. | Foto: Reuters

Moskva/Boston - Amerika zjišťuje, jak málo ví o lidech, kteří do země přicházejí "za bezpečím" a lepším životem.

Tamní média se z útržků informací snaží poskládat obrázek pravděpodobných útočníků na bostonský maraton a posléze též vrahů člena policejní ostrahy Massachussettského technického institutu (MIT) v Cambridge. Bratrů Džochara a Tamerlana Carnajevových. 

Šestadvacetiletý Tamerlan je po policejní přestřelce po smrti, devatenáctiletý Džochar byl v noci dopaden živý.

Skoro všechny zprávy o tom, kde se v USA vzali a odkud, jsou doprovázeny slovy "zřejmě", "údajně" a "prý". Předkládáme vám tedy tato zjištění s poznámkou, že zprávu budeme dále upřesňovat.

Nejasný původ

Podle nepotvrzených informací měli Carnajevovi pocházet z Čečenska, výbušné severokavkazské ruské republiky, která donedávna byla válečným ohniskem.

Tamní vedení se však od "rodáctví" s předpokládanými teroristy distancovalo. Samotná "čečenská stopa" pak v Rusku vyvolala bouřlivé ohlasy.

Podle oficiálních ruských zdrojů nebyli Džochar a Tamerlan ani mezi oficiálně hlášenými ruskými občany v USA.

Kreml zatím situaci kolem bostonských teroristů nekomentoval. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS pouze prohlásil, že Moskva očekává oficiální prohlášení americké strany o národnosti podezřelých. 
 
Dodal zároveň, že "nehledě na to, zda jsou to Čečenci, občané Kyrgyzstánu, Ruska nebo Turecka - a podle některých informací do USA přijeli s tureckými pasy - chci připomenout, že od roku 2000, kdy na Kavkaze byla válka, Putin opakovaně zdůrazňoval, že teroristé nejsou 'naši' nebo 'cizí', a že si s nimi nelze zahrávat nebo je oddělovat - s některými se bavit a s dalšími ne. "Všichni jsou nepřijatelní," konstatoval.

Čečensko, vše o Čečenské republice

Šestadvacetiletý Tamerlan je po smrti...
Šestadvacetiletý Tamerlan je po smrti... | Foto: Reuters

Ruští uživatelé internetu vzápětí po zveřejnění jmen předpokládaných teroristů vypátrali stránku mladšího z bratří - Džochara - na sociální síti VKontakte. Obyvatelé postsovětského prostoru tam zpravidla hledají spolužáky.

Podle webu Carnajev navštívil tuto svou stránku v pátek v 5:00. Mezi školami, které absolvoval, uvádí Cambridge Ringe & Latin School a střední školu v dagestánské Machačkale. Školu v americkém Cabdridgi měl ukončit v roce 2011. Mezi svými zájmy uvádí "Čečensko, všechno o Čečenské republice".

Mluvčí čečenského prezidenta Alvi Karimov reagoval, že "bratři nemají nic společného s Čečenskem". Připustil, že rodina v zemi žila, avšak před mnoha roky se prý přestěhovala "do jiného ruského regionu".

Později prý žila v Kazachstánu. Odtud se měla přesunout do USA, kde získala povolení k pobytu.

Kadyrov: Můžeme i za tsunami

... o sedm let mladší Džochar před policií stále prchá.
... o sedm let mladší Džochar před policií stále prchá. | Foto: Reuters

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov zpochybnil zprávy o tom, že za teroristickým útokem v Bostonu stojí Čečenci. "Je už zvykem, že všechno, co se stane ve světě, je spojováno s Čečenci. Čečence obviňují dokonce z toho, co páchá tsunami... Vychovávali se v Americe a to je ta jejich výchova," poznamenal.

Vyjádřil zároveň politování, že v Bostonu zahynuli lidé. "Je nám to líto. Víme, co to znamená," citovala ho agentura Interfax.

Ruská televize Russia Today uvedla, že do Dagestánu, který s Čečenskem sousedí, mladší z bratrů přijel s rodinou z Kyrgyzstánu v roce 2001. "Byl ve škole jen jeden rok a nezanechal po sobě žádné dojmy - ani dobré, ani špatné," uvedl ředitel školy Temirmagomed Davudov.

Džochar prý chodil do školy v Machačkale pouze do první třídy. Tamerlan prý rovněž žil v Dagestánu. "Pokud si dobře pamatuji, měli ještě dvě sestry. V roce 2002 republiku opustili. Nebýt posledních událostí (útok v Bostonu - pozn. red.), na to, že chodili do školy v Machačkale, by si nikdo ani nevzpomněl," dodal Davudov.

Islám, kariéra a peníze

Agentura RIA Novosti citovala nejmenované zdroje, podle nichž Carnajevovi uprchli z válkou zmítaného Čečenska do Kazachstánu.

Později se přestěhovali do Dagestánu a odtud odjeli do USA. "Ano, byli tady takoví žáci," řekli agentuře RIA zástupci školy v Machačkale. Další podrobnosti však odmítli.

Foto: Reuters

Na své stránce Džochar Carnajev uvádí, že mluví třemi jazyky: rusky, anglicky a čečensky. Za svou víru označuje islám a za hlavní cíle v životě kariéru a peníze.

Podle RIA Novosti Carnajevova stránka na YouTube obsahuje extremistické materiály. "Mezi soubory je jeden s názvem Terrorist a také několik záznamů besed o náboženství," uvedla. Mezi jeho oblíbenými zpěváky je prý uveden čečenský bard Timur Macurajev, jehož některé songy označuje ruské ministerstvo spravedlnosti za extrémistické.

Podle agentury Reuters oba bratři pocházejí "z regionu, který leží poblíž Čečenska". Tím je zjevně míněn Dagestán. Americké zdroje pak tvrdí, že ve městě Cambridge bratři žili přinejmenším poslední rok. Na území USA se měli nacházet legálně.

Opravdový anděl a nadšený boxer

Starší Carnajev měl podle ruských zdrojů řidičák vydaný v USA. V roce 2011 byl v Cambridgi vyznamenán grantem 2500 dolarů. Na stránce školy Cambridge Rindge & Latin School, kde studoval, je uvedeno, že v únoru 2011 získal titul Sportovec měsíce.

Ruský server gazeta.ru oslovil spolužáky bratří v Machačkale. Dívka, která prý chodila do školy s Džocharem, pouze řekla, že to byl "tichý a klidný chlapec, který vždy seděl v poslední lavici".

Podle agentury AP otec bratří nevěří, že by se mohli dopustit teroristického útoku. "Můj syn je opravdu anděl," uvedl Anzor Carnajev o Džocharovi. Je to podle něj chytrý a talentovaný mladý muž, který v USA studuje medicínu.

"Čekali jsme, že k nám přijede na prázdniny," řekl zřejmě z Machačkaly. O tom, že jeden z jeho synů byl zabit, se prý dozvěděl z televize. Domnívá se prý, že jeho děti zvláštní služby "zneužily". "Proč zabili Tamerlana? Měli ho vzít živého," uvedl prý telefonicky.

Strýc předpokládaných teroristů Ruslan Carni pak pro bostonskou televizi CBS uvedl, že jeho synovci "za to, co provedli, zaslouží jen smrt". Zabitý Tamerlan byl podle něj "zbabělec". Mladší Džochar byla ale podle něj "milý a tichý chlapec". Muž, který žije v USA, také sdělil, že zatímco bratři žijí ve Spojených státech od roku 2001, jejich rodiče se vrátili do Ruska.

FBI uvedla, že Tamerlana v roce 2011 vyslýchala na žádost nejmenované zahraniční vlády FBI. Výslech prý ale nepřinesl žádné výsledky a celá záležitost byla odložena.

Podle serveru gazeta.ru se zabitý Tamerlan Carnajev aktivně věnoval boxu.

Tvrdil prý, že "nemá žádného amerického přítele". Americkým způsobem života nebyl údajně nijak nadšen, avšak chtěl prý na olympiádě reprezentovat USA, nikoli Rusko.

 

Právě se děje

před 60 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy