Armáda KLDR má povolen jaderný útok na USA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 4. 2013 7:11
Pchjongjang dál stupňuje napětí na Korejském poloostrově
Pchjongjang stupňuje napětí, hrozí raketami.
Pchjongjang stupňuje napětí, hrozí raketami. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejská armáda oznámila, že dostala "zelenou" k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům.

KLDR tak stupňuje napětí na Korejském poloostrově, které v posledních týdnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.

Washington byl oficiálně informován, že eskalující americká nepřátelská politika a "lehkovážné" hrozby budou odraženy prostředky "menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného úderu", cituje severokorejská agentura KCNA z prohlášení generálního štábu severokorejské armády.

"Nemilosrdná operace" severokorejských sil "byla definitivně zvážena a schválena", uvádí se v komuniké.

Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.

Režim hrozí útokem a válkou od února, kdy Rada bezpečnosti OSN po další severokorejské zkoušce atomové bomby zpřísnila sankce proti Pchjongjangu. Připojili se k nim dokonce i severokorejští spojenci Rusko a Čína.

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu.

Vojáci Jižní Koreje a USA se připravují na společném cvičení.
Vojáci Jižní Koreje a USA se připravují na společném cvičení. | Foto: Reuters

Tento týden USA krátce vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova dva torpédoborce. Washington oznámil, že brzy vyšle protiraketový systém na ostrov Guam, aby ho bránil před Severní Koreou.

Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslali na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky. Míří tam i válečná loď.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden uvedl, že jeho síly jsou schopné raketami zasáhnout americké základny na Guamu a Havaji.

Experti však o tom pochybují. Stejně tak je pravděpodobné, že KLDR zatím není schopná sestrojit funkční jadernou hlavici, i když už provedla od roku 2006 tři podzemní atomové výbuchy.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy