Armáda KLDR má povolen jaderný útok na USA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 4. 2013 7:11
Pchjongjang dál stupňuje napětí na Korejském poloostrově
Pchjongjang stupňuje napětí, hrozí raketami.
Pchjongjang stupňuje napětí, hrozí raketami. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejská armáda oznámila, že dostala "zelenou" k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům.

KLDR tak stupňuje napětí na Korejském poloostrově, které v posledních týdnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.

Washington byl oficiálně informován, že eskalující americká nepřátelská politika a "lehkovážné" hrozby budou odraženy prostředky "menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného úderu", cituje severokorejská agentura KCNA z prohlášení generálního štábu severokorejské armády.

"Nemilosrdná operace" severokorejských sil "byla definitivně zvážena a schválena", uvádí se v komuniké.

Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.

Režim hrozí útokem a válkou od února, kdy Rada bezpečnosti OSN po další severokorejské zkoušce atomové bomby zpřísnila sankce proti Pchjongjangu. Připojili se k nim dokonce i severokorejští spojenci Rusko a Čína.

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu.

Vojáci Jižní Koreje a USA se připravují na společném cvičení.
Vojáci Jižní Koreje a USA se připravují na společném cvičení. | Foto: Reuters

Tento týden USA krátce vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova dva torpédoborce. Washington oznámil, že brzy vyšle protiraketový systém na ostrov Guam, aby ho bránil před Severní Koreou.

Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslali na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky. Míří tam i válečná loď.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden uvedl, že jeho síly jsou schopné raketami zasáhnout americké základny na Guamu a Havaji.

Experti však o tom pochybují. Stejně tak je pravděpodobné, že KLDR zatím není schopná sestrojit funkční jadernou hlavici, i když už provedla od roku 2006 tři podzemní atomové výbuchy.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy