Pentagon bojuje s virem, nakazil bezpilotní letouny

Václav Viták
11. 10. 2011 11:00
Boj expertů se škodlivým softwarem je prozatím marný
Americký dron Predator.
Americký dron Predator. | Foto: Aktuálně.cz

Creech, Nevada - Drony, americké bezpilotní letouny, které představují stále účinnější zbraň v boji proti teroristům, ohrožuje záhadný počítačový virus.

Pro Pentagon a CIA je to krajně znepokojivý problém, protože armádní počítačoví experti nejsou schopni škůdce odstranit.

"Stále ho vymazáváme, ale on se stále vrací," sdělil nejmenovaný zdroj z Pentagonu časopisu Wired.

Američané navíc nejsou schopni stanovit, zda jde o mimovolnou nákazu, nebo o cílený útok.

Virus poprvé odhalili na letecké základně Creech v Nevadě, odkud je řízena většina vzletů bezpilotních letounů Predator a Reaper, ať už se jedná o Afghánistán, Pákistán nebo třeba Jemen či Libyi.

Drony zatím nepadají

Pentagon přitom ze svých sítí nezaznamenal žádný únik informací, který by tuto nákazu umožnil. Experti proto nevylučují, že se jedná o běžný malware, který se do počítačů dostal něčí nedbalostí z USB disku nebo z kompaktu.

Nevědí však, proč se tak urputně vrací a kam až nákaza sahá. Součástí viru je navíc takzvaný keylogger (keystroke logger), který zaznamenává stisky jednotlivých kláves.

Tento typ softwaru je určen ke zjišťování tajných dat, například hesel, která se pak prostřednictvím internetu dostanou ven. Ostatně právě proto nejsou drony napojeny na internet. Opakovaně se však stává, že dojde k chybě a tento příkaz se poruší.

Piloti, kteří drony řídí z pozemního centra, vzdáleného často tisíce kilometrů od místa nasazení, používají USB flashdisky k aktualizaci map v jednotlivých řídicích počítačích a k přenosu některých dat, například videozáznamů z misí svých letounů.

Virus se do počítačů na základně Creech dostal právě prostřednictvím flashdisku. Jednotky dronů na leteckých základnách USA po celém světě proto dostaly zákaz je používat.

Ještě žádná panika

Nákaza není tak zlá, aby Pentagon kvůli ní musel operace bezpilotních letounů zastavit. Žádný dron se zatím nezřítil, ani se nedostal do rukou nepříteli.

Vůdce jemenské Al-Káidy Anvár al-Avlakí, který zahynul při útoku bezpilotního stroje.
Vůdce jemenské Al-Káidy Anvár al-Avlakí, který zahynul při útoku bezpilotního stroje. | Foto: Wikimedia Commons/Greg A L

Tato bezpilotní zbraň přitom hraje v americké strategii stále větší roli. Dron je relativně levný, v případě havárie nebo sestřelení navíc nehrozí ztráta pilota.

Mnohdy je také téměř neodhalitelný, takže cíl se o jeho přítomnosti dozví teprve v okamžiku, kdy ho bezpilotní letoun napadne.

Misí proto stále přibývá. Při jedné z nich byl před necelými dvěma týdny zabit radikální islamista Anvár al-Avlakí, který se skrýval v Jemenu.

Podle některých zdrojů Pentagon nyní cvičí už více lidí pro řízení bezpilotních strojů než pilotů pro létání na normálních bojových letounech.

Pokud by tedy Pentagon a CIA musely načas přestat používat tuto zbraň pro bojové a průzkumné mise, znamenalo by to pro USA velký problém. "Nikdo kvůli tomu nepanikaří," citoval Wired svůj zdroj. "Zatím."

 

Právě se děje

Další zprávy