Rekonstrukce: Rebelům dláždily cestu bezpilotní stroje

Radim Klekner Radim Klekner
22. 8. 2011 14:40
Povstalce cvičí speciální jednotky Velké Británie a dalších zemí
Povstalci vděčí za rychlý postup k metropoli letounům NATO.
Povstalci vděčí za rychlý postup k metropoli letounům NATO. | Foto: Reuters

Tripolis - Za víkendový rychlý postup k hlavnímu městu vděčí libyjští povstalci ve značné míře vzdušné kampani NATO. Tu Aliance v posledních dnech ještě zesílila, napsal deník The New York Times s odvoláním na diplomatické zdroje z kruhů NATO.

Letecké síly Aliance se při svých posledních útocích zaměřily na strategické cíle a rozsáhlejší koncentrace vládních jednotek v bezprostředním okolí libyjské metropole. Použily při nich ve zvýšené míře bezpilotní letouny typu Predator. Jen v neděli podniklo NATO na tři desítky náletů.

Tím se také vysvětluje, proč rebelové, kteří ještě v červenci postupovali na hlavní město doslova hlemýždím tempem, byli v posledním týdnu zničehonic schopni zaznamenat rozsáhlé územní zisky a urazit v některých dnech i desítky kilometrů.

Aliance zároveň zintenzivnila koordinaci bojových akcí s velením povstaleckých sil. Rebelové měli v uplynulých týdnech k dispozici rovněž příslušníky speciálních jednotek ze zemí NATO, kteří řídili jejich výcvik a poskytli jim náležitou výzbroj.

Právě součinnost s Aliancí povstalcům umožnila, aby se úspěšně bránili proti protiofenzivě vojáků Muammara Kaddáfího, kteří se o víkendu pokusili opětovně dobýt přístavní město Zavíja.

Velmi důležité v závěrečné fázi tažení proti plukovníkovu režimu bylo i to, že se rebelům podařilo zmocnit se strategicky významné silnice vedoucí z Tripolisu směrem na západ k hranici s Tuniskem, a metropoli tak odříznout od okolního světa.

Berlín posílá agenty tajných služeb

Přibližně patnáct příslušníků tajné služby GSG 9 působící v rámci spolkové policie poslalo v těchto dnech do bašty povstalců Benghází na druhé straně Německo.

Rebely cvičily a zásobovaly zbraněmi tajné služby Aliance.
Rebely cvičily a zásobovaly zbraněmi tajné služby Aliance. | Foto: Reuters

Jejich úkolem bude mimo jiné bdít nad bezpečností německých diplomatů, které tam Berlín vyslal. V červnu Benghází navštívil německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle, který zde otevřel speciální "styčnou misi" Spolkové republiky zajišťující přímý kontakt s povstaleckým velením.

Německý ministr obrany Thomas de Maziere v rozhovoru pro deník Rheinische Post zároveň nevyloučil, že Spolková republika nepošle v blízké budoucnosti do Libye své vojáky, aby společně s dalšími zeměmi podpořila proces mírového urovnání v zemi stižené půl roku trvajícím konfliktem.

"Spolková vláda nicméně sází na to, že Libye bude v "čase po Kaddáfím" schopna postarat se o to, aby byl v zemi ustaven stabilní režim," zdůraznil de Maziere.

Ten také přislíbil, že Německo napříště již "nepůjde svou vlastní cestou", v narážce na to, že se Spolková republika při přijímání rezoluce proti Kaddáfího režimu před časem zdržela hlasování.

 

Právě se děje

Další zprávy