Bezpilotní letouny USA udeřily v Pákistánu, 20 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 6. 2011 14:05
Americké bezpilotní stroje provedly už čtyři nálety během pěti dní
Stroj Predator (Ilustrační foto).
Stroj Predator (Ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons

Péšávar - Americké bezpilotní letouny ve středu v Severním Vazíristánu na severozápadě Pákistánu vypálily pět raket na tábor ozbrojenců a zabily dvacet lidí.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na důstojníky pákistánských zpravodajských služeb. Za posledních pět dní jde už o čtvrtý útok na tuto oblast, kde se soustřeďují silné oddíly Tálibánu a teroristické sítě Al-Káida.

"Bezpilotní letouny USA vypálily pět raket na výcvikový tábor povstalců v obci Zojnaráí v kmenovém území Severního Vazíristánu," uvedl pákistánský zdroj. Při zásahu bylo usmrceno nejméně dvacet lidí, počet obětí ale zřejmě ještě není úplný.

Severní a Jižní Vazíristán je místem velkého soustředění povstaleckých bojovníků, které mezi paštunským kmenovým obyvatelstvem verbují aktivisté Tálibánu a Al-Káidy.

V pondělí tři americké bezpilotní letouny zaútočily na Jižní Vazíristán a usmrtily 17 lidí. Při pátečním ostřelování byl údajně usmrcen významný činitel teroristické sítě Al-Káida Iljas Kašmírí, šéf skupiny Harkat ad-Džihád-al-Islamíja (Hnutí islámského džihádu).

Nálety amerických bezpilotních letounů jsou v Pákistánu krajně nepopulární, protože při nich umírají civilisté a navíc jsou vnímány jako narušení pákistánské svrchovanosti.

Pákistánští oficiální činitelé je kritizují, ale analytici předpokládají, že se provádějí s tichým souhlasem Islámábádu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy