Damašek/Washington - Ať si osa zla zůstane osou zla, diplomatické kontakty je potřeba udržovat. I tak by se dal popsat duch cesty demokratické předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové do Damašku, který republikánský Bílý dům považuje za jednoho z hlavních nepřátel USA.
Prezident George Bush doslova řekl, že návštěva třetí nejvyšší ústavní činitelky Spojených států "podkopává americkou zahraniční politiku".
"Díky společnému fotografování a jednání nyní vláda (syrského) prezidenta Asada uvěří, že je součástí hlavního proudu mezinárodní komunity, ačkoliv podporují terorismus," varoval Bush.
Pelosiová kritiku odmítá. Odvolává se na fakt, že na konci uplynulého týdne dorazila do Damašku také delegace republikánských kongresmanů. "Neslyšela jsem Bílý dům, že by o tom mluvil," dodala.
Rozdíly mezi demokraty a republikány
Napjaté syrsko-americké vtahy se ještě zhoršily po americké invazi do Iráku před čtyřmi lety. Poté, co na začátku roku 2005 nastražená bomba zabila v centru Bejrútu někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího, rozhodl se Washington režim syrského prezidenta Bašára Asada bojkotovat úplně. Vyšetřovatelé OSN věří, že za vraždou stojí právě Sýrie.
Pak ale americká expertní skupina Iraq Study Group loni doporučila, aby USA zahájily se Sýrií a také Iránem coby sousedy Iráku přímá jednání. Bílý dům to odmítl.
Nancy Pelosiová se nicméně rady odborníků drží. Tvrdí, že jednání s "každou zemí, která se chce vyhnout chaosu v Iráku", stojí za to. Její návštěva Sýrie navíc znovu poukázala na nesouhlas amerických demokratů s politikou Bílého domu a jeho vedením irácké války.
"Mnoho lidí odjelo navštívit prezidenta Asada a nic se neděje. Stále neodpověděl," kontroval Bush.
USA a EU jsou přesvědčeny, že Sýrie pomáhá radikálním organizacím, jako jsou palestinský Hamás a libanonský Hizballáh, a snaží se destabilizovat demokraticky zvolenou vládu v Libanonu. Bush proto vidí cesty amerických činitelů do Damašku jako "kontraproduktivní".
"Vítej, dialogu"
"Neděláme si iluze, ale máme naději," řekla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů na začátku své návštěvy Damašku, která zaplnila titulní stránky režimem ovládaných novin. Titulky vedle její fotografie hlásaly: "Vítej, dialogu".
Ovšem i přes to, že syrští představitelé cestu Pelosiové a nastartování dialogu vítají, o konkrétních výsledcích její návštěvy mají rovněž pochybnosti.
"Upřímný dialog je jedinou cestou k řešení velmi závažných problémů v regionu," připustil pro BBC náměstek ministra zahraničí Fajsal Mekdad s tím, že "na první návštěvě tohoto typu a s touto vládou v USA nemůžeme dosáhnout očekávaných závěrů."