Peklo na zemi, říká Češka k zemětřesení u protinožců

Václav Viták
22. 2. 2011 16:10
Nejméně 65 lidí zahynulo při zemětřesení na Novém Zélandu, dalších sto je v sutinách
Foto: Reuters

Christchurch - Druhé největší novozélandské město Christchurch zažilo dnes kvůli silnému zemětřesení svůj nejtěžší den v historii.

Při mohutném otřesu o síle 6,3 stupně na Richterově škále zahynulo nejméně 65 osob. Záchranáři již vyprostili ze sutin nejméně 120 lidí a pokračují v záchranných pracích.

Podle úřadů však stále hrozí nebezpečí, že nejméně sto lidí je uvězněno v sutinách. Christchurch, jenž má 400 000 obyvatel a leží na Jižním ostrově, postihlo již druhé zemětřesení během šesti měsíců.

Zářijové otřesy byly dokonce silnější, zasáhly město však ráno, kdy ulice byly liduprázdné, a jejich epicentrum se nacházelo ve větší hloubce.

Podle odborníků je to také důvod, proč bylo současné zemětřesení tak ničivé - řada budov měla již narušenou statiku a opravy následků zářijových otřesů nebyly v mnoha případech ještě hotové.

Novozélandský premiér John Key, který pochází z města Christchurch, a má tam stále rodinu, prohlásil po příletu do postiženého města: „Možná jsme svědky nejtemnějšího dne Nového Zélandu… Je těžké to popsat. Před několika hodinami to bylo ještě pulzující město a nyní je na kolenou.

Noc a počasí ztěžují záchranné práce

V Christchurchi je již noc, nejde elektřina a navíc je špatné počasí, což ztěžuje práci záchranářským týmům. Voda z popraskaného vodovodního potrubí zalévá ulice.

Server listu New Zealand Herald uvedl, že dnešní zemětřesení je, pokud jde o počet obětí, druhé nejhorší v novozélandské historii. Zatím nejvíce lidských životů si vyžádaly otřesy v roce 1931, při nichž v městě Napier na Severním ostrově zahynulo 286 lidí.

Starosta Christchurche Bob Parker přirovnal centrum města k „válečné zóně". „Škody jsou obrovské. Všichni musíme pochopit, že tenhle den bude ve znamení velmi černých zpráv."

List The Australian uvedl, že Christchurchi chybí dostatek sanitek pro svoz zraněných do nemocnic. Záchranáři proto zřídili několik improvizovaných center první pomoci. Nasazen byl veškerý vojenský lékařský personál.

„Peklo na zemi"

Češka Kateřina Zavázalová, která v Christchurchi žije a pracuje, jeho slova Aktuálně.cz více než potvrdila.

„Centrum je peklo na zemi. Většina budov v centru je hodně stará a většina spadla. Většina vodovodních trubek popraskala. Mosty jsou narušené. Celé centrum je uzavřené, stále vyprošťují lidi.

Kolony aut byly nekonečné, hlavní ulice se staly parkovištěm. Byl tu velký požár. Hustě prší, ulice jsou pod vodou a plné obrovských trhlin. Byla jsem právě na cestě do práce," říká Zavázalová dále.

„Budu dlouho vděčná, že jsem měla v práci až odpolední. Pracuji v kavárně přímo v centru. Potkala jsem pár stálých zákazníku. Řekli mi, že kavárna je zavalená.

Nevím, co je s mými kolegyněmi. Pravděpodobně jsem přišla o práci jako spousty jiných lidí, ale žiju. Vše bude zavřené několik týdnů. Neměli bychom vycházet a používat mobily, jen na sms," dodává ještě Zavázalová.

Město na písku

Christchurch je populární destinací pro ty, kdož se chtějí učit anglicky. Před zemětřesením město mělo mnoho historických kamenných budov a připomínalo starou Anglii.

Jeho slavná katedrála je však nyní těžce poškozena a panují obavy, že při zemětřesení zahynulo mnoho zahraničních studentů. Z trosek jedné školy bylo zachráněno devět mladých Japonců, dvanáct je jich však stále pohřešováno.

Christchurch navíc stojí na nestabilní tabuli tvořené siltem, pískem a štěrkem, pod níž je zvodnělá vrstva. Při zemětřesení voda stoupne, smísí se s pískem v podloží, které se tak změní v močál, do něhož se propadají úseky silnic a automobily.

Kvůli dnešním otřesům se také odlomilo z Tasmánského ledovce u nejvyšší novozélandské hory Aoraki, jež je známá také jako Mount Cook, 30 milionů tun ledu a vytvořilo v přilehlém jezeře ledové kry.

Ledovec se nachází asi 200 kilometrů od Christchurche. Americká geologická služba (USGS) lokalizovala ohnisko zemětřesení ve čtyřkilometrové hloubce asi pět kilometrů jihozápadně od města.

BBC uvedla, že otřesy začaly ve 12:51 místního času (00:51 SEČ). Do dvou hodin pak následovaly dva další otřesy o síle až 5,6 stupně Richterovy škály. Dodatečných slabších otřesů bylo už však nejméně 20.

 

Právě se děje

Další zprávy