Peking - Peking se chystá mobilizovat 850 000 obyvatel města, aby pomohli zajistit bezpečnost metropole v době čínských oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří.
Jejich vyvrcholením bude 3. září obří vojenská přehlídka na centrálním náměstí Tchien-an-men. Na oslavy přijede ruský prezident Vladimir Putin i český prezident Miloš Zeman.
Čínské úřady v pátek oznámily, že vojenské přehlídky se zúčastní také zahraniční vojáci z více než deseti zemí světa. "Budou tu vojáci z Asie, Evropy, Afriky, Ameriky a Oceánie," řekl zástupce velitele přehlídky Čchü Žuej na tiskové konferenci v Pekingu.
Konkrétně jmenoval pouze Rusko a Kazachstán, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters to bude poprvé, co se zahraniční armády do čínské přehlídky zapojí.
Přehlídky se zúčastní 12 000 čínských vojáků a představeno bude 20 různých typů letadel, sdělil dále Čchü. Poslední přehlídka takového rozsahu se konala v roce 2009 u příležitosti 60. výročí založení komunistické Číny.
"Dobrovolníci z různých společenských sfér" budou vysláni hlídkovat do "každé velké ulice i postranních uliček", do obchodů i na tržiště, uvedl podle agentury AFP mluvčí pekingské policie. Jejich úkolem bude pátrat po bezpečnostních rizicích a hlásit je policii, dodal.
Čínská vláda často využívá množství lidí v terénu k posílení bezpečnosti během velkých událostí, jako byla kupříkladu letní olympiáda v Pekingu v roce 2008 nebo 60. výročí založení komunistické Číny v roce 2009.
Uzavřou se i letiště
Bezpečnostní opatření pro vojenskou přehlídku 3. září, kdy si Čína připomene 70. výročí vítězství nad japonskou armádou, zahrnují rovněž zákaz letů lehkých vrtulníků, kluzáků, horkovzdušných balonů či vzducholodí mezi 22. srpnem a 4. zářím. Před oslavami konce války totiž Peking ještě hostí mistrovství světa v atletice, které začíná tuto sobotu.
V době mezi 9:30 a 12:30 bude 3. září uzavřeno pekingské mezinárodní letiště i menší letiště Nan-jüan. Řada leteckých společností již na toto časové rozmezí zrušila spoje do Pekingu i z Pekingu.
Na náměstí Tchien-an-men a do nedalekého nákupního centra Wang-fu-ťing bude již o tomto víkendu zakázán vstup kvůli nácviku přehlídky, uzavřena budou obě místa i v době konání oslav 3. září. Pětihvězdičkový hotel Grand Hyatt vedle nákupního centra podle svých internetových stránek "není dostupný" po dobu čtyř dnů až do 4. září.
Dvoudenní volno má v době oslav pekingská burza. Kvůli zlepšení ovzduší bude také omezen počet vozidel v ulicích Pekingu a provoz továren a stavebnických firem v oblasti metropole.
Řada politiků účast na oslavách odmítla
Většina vrcholných představitelů západních zemí účast na oslavách konce druhé světové války v Pekingu odmítla. Důvodem může být přítomnost Putina, jehož západní vůdci kritizují za jeho roli v krizi na Ukrajině. Kontroverzní je také místo konání přehlídky, náměstí Tchien-an-men, kde čínská armáda v roce 1989 krvavě potlačila prodemokratické protesty.
Vojenská přehlídka je také obecně vnímána jako demonstrace rostoucí síly čínské armády v době, kdy Čína stále důrazněji prosazuje své územní nároky ve Východočínském a Jihočínském moři, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů.
Existují také obavy, že Čína se pokusí přehlídku využít k mezinárodní podpoře země v jejím soupeření s Japonskem, které okupovalo části Číny v letech 1931 až 1945 a které se podle mnohých Číňanů stále dostatečně za válečné krutosti neomluvilo.
Podle Pekingu zatím účast na oslavách kromě Putina a Zemana slíbil mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a vůdci blíže neupřesněných středoasijských států. Podle čtvrteční zprávy jihokorejské vlády má přicestovat i prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje.
Zda se český prezident zúčastní přímo vojenské přehlídky, zatím není jasné.