Peking - Číně se někdy přezdívá "země kuřáků".
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kouří v nejlidnatějším státu planety asi 300 milionů lidí, včetně zhruba poloviny všech dospělých mužů. Pasivnímu kouření je vystaveno 740 milionů z 1,33 miliardy lidí.
V metropoli Pekingu se proti tomu rozhodli bojovat. Počínaje pondělím tak platí zákaz kouření ve všech vnitřních veřejných prostorách.
Město se tímto krokem snaží odvrátit hrozící zdravotní krizi vyplývající právě z vysokého počtu kuřáků.
Částečný zákaz nebrali vážně
Jak uvedly světové tiskové agentury, kouření v Pekingu je nově zakázáno ve všech veřejných vnitřních prostorách včetně kanceláří, nákupních středisek či letišť.
Hlavní pekingské letiště uzavře své tři kuřácké místnosti a na 600 městských autobusových zastávkách budou vyznačeny speciální kuřácké prostory.
Dosud v Pekingu platil částečný - a nepříliš dodržovaný - zákaz kouření, za jehož porušení mohl přistižený kuřák dostat pokutu deset jüanů (asi 40 korun). Tato pokuta se od pondělí zvyšuje na 200 jüanů, tedy v přepočtu něco přes 800 korun.
Tabák ročně zabije 1,3 milionu Číňanů
Podle WHO v Číně ročně umírá víc než 1,3 milionu lidí na rakovinu plic; to představuje třetinu celosvětového počtu úmrtí na tento druh rakoviny.
I v dalších částech země už byly vyhlášeny různě přísné zákazy kouření včetně zákazu prodeje cigaret nezletilým. K prosazování těchto opatření ale přistupují místní úřady jen zřídka, pokud vůbec.
Díky nízkým daním jsou cigarety v Číně levné - levnější značky se dají pořídit v přepočtu za zhruba 25 korun za krabičku. Počet kuřáků podle dostupných údajů neustále stoupá, především mezi mladými lidmi.