Pchjongjang couvl. Slibuje, že otevře Kesong

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 8. 2013 15:01
KLDR navrhuje, aby se jednání o normalizaci provozu v komplexu uskutečnilo 14. srpna
Pohled na severokorejskou průmyslovou zónu Kesong
Pohled na severokorejskou průmyslovou zónu Kesong | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea ve středu oznámila, že se chystá znovu otevřít průmyslovou zónu Kesong.

Svému jižnímu sousedovi nabídla záruky.

Výbor pro mírové sjednocení Koreje, který má na starosti vztahy s jižním sousedem, navrhuje, aby se jednání o normalizaci provozu v komplexu uskutečnilo 14. srpna.

Jižní Korea nabídku přijala. "Přijímáme návrh Severu na schůzku o normalizaci provozu v komplexu," konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Severokorejský výbor se zároveň zaručil za bezpečnost jihokorejských pracovníků, napsala agentura Reuters. Jihokorejské firmy budou mít do společného komplexu, který se nachází na území KLDR, neomezený přístup.

Pchjongjang rovněž zajistí přítomnost severokorejských zaměstnanců, kteří pro jihokorejské společnosti donedávna v Kesongu pracovali.

Komplex je uzavřený od dubna

Vyjádření Pchjongjangu zveřejnila oficiální severokorejská zpravodajská agentura KCNA asi 90 minut poté, co jižní partner představil možné kroky, jak svým firmám kompenzovat ztráty vzniklé uzavřením komplexu.

Taková opatření jsou přitom vnímána jako krok vedoucí k uzavření posledního symbolu spolupráce obou republik. Soul k nim přistoupil poté, co KLDR několik dní nereagovala na jeho poslední návrh. Obě země od války v letech 1950 až 1953 zůstávají stále technicky ve válečném stavu.

Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl přitom symbolem spolupráce z dob sbližování. Působilo v něm 123 jihokorejských firem.

Pchjongjang průmyslový park, který spravuje společně s jižním sousedem, uzavřel v dubnu v době vyostření krize na rozděleném poloostrově.

Došlo k tomu nedlouho poté, co KLDR provedla svůj třetí jaderný test, na nějž Rada bezpečnosti OSN odpověděla zpřísněním sankcí.

Pchjongjang pro změnu zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou adresovanými Jižní Koreji i Spojeným státům.

V poslední době se konalo několik kol rozhovorů mezi oběma zeměmi o obnově provozu v Kesongu, k žádné dohodě se však nedospělo. Jižní Korea chce od Pchjongjangu především pevné záruky znemožňující další jednostranné uzavření komplexu. Tím by však KLDR de facto přiznala plnou odpovědnost za uzavření Kesongu, míní analytici.

 

Právě se děje

Další zprávy