Moskva/Londýn - Muži podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v posledních dvou letech cestovali po celé Evropě.
Alespoň tedy jejich pasy. Mezi zářím 2016 a březnem 2018 navštívili Amsterdam, Ženevu, Milán a Paříž. Alexandr Petrov také byl před otravou Skripalových nejméně jednou v Londýně, a to od 28. února do 5. března 2017.
Pasy obou mužů se od sebe liší pouze poslední číslicí. Napsal to ruský server Fontanka s odvoláním na nejmenované zdroje.
Podle něj se Alexandr Petrov a Ruslan Boširov 2. března vydali letem SU2588 z moskevského letiště Šeremeťjevo na londýnské letiště Gatwick. Letenky koupili po předložení cestovních pasů ze série 65, jejich číslo se liší pouze v případě poslední cifry - …1297 a …1294.
Oba muži si také předem koupili letenky na cestu z londýnského letiště Heathrow zpět na Šeremeťjevo; jednu na večerní let 4. března a další na noční let 5. března. Jak již dříve sdělily britské úřady, podezřelí opustili Británii 4. března.
Novináři pátrají po informacích
Podle Fontanky o obou podezřelých ve veřejných zdrojích prakticky žádné informace nejsou. V pasu na jméno Petrova se uvádí, že se narodil 31. července 1979. Člověk se stejným jménem byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů.
Boširov se údajně narodil 12. dubna 1978 v metropoli Tádžikistánu Dušanbe a jako bydliště měl zapsán byt v 25patrovém domě v ulici Bolšaja Naběrežnaja v Moskvě. Obyvatelé domu ale tvrdí, že v daném bytě žije starší žena a že muže podobného Boširovovi tam nikdy neviděli. Nevyloučili ovšem, že může jít o syna této paní, který měl na této adrese registrované bydliště, ale nikdy tam nežil.
Novináři Fontanky také zjistili, že v roce 2015 měl Boširov během tří dnů dostat dvě dopravní pokuty. Nicméně doklady o správním řízení v souvislosti se spácháním odpovídajících přestupků vykazují určité nejasnosti anebo vůbec chybějí.
Pod jménem Ruslana Boširova je podle serveru na Facebooku od roku 2014 vytvořený účet, který je ale prázdný. Je na něm uveden pouze jediný přítel, kterým je dívka z Ukrajiny. Britský list Daily Mail zjistil, že se jedná o Juliji Čopivskou. Nyní přibližně třicetiletá žena podle deníku řekla, že se s mužem, který se představil jen jako Ruslan, potkala přibližně před pěti lety v Praze. Mluvili spolu asi 30 minut a on se zeptal, jak ji může kontaktovat na Facebooku, kde si pak založil účet a zařadil ji mezi přátele. Od té doby ho neviděla. Když si Čopivská prohlédla fotografii údajného Boširova, řekla, že tohoto muže nezná.
Moskvě podezřelá jména "nic neříkají"
Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni 4. března nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba zotavili.
Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že za otravou Skripalových stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU hledaní podle britských úřadů jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Novičok podle britské protiteroristické policie dopravili do Británie v balení napodobujícím parfém. Na oba muže byl vydán evropský zatykač.
Moskva, která od začátku vylučuje možnost ruské účasti na otravě, odmítla i nejnovější obvinění a uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých jí "nic neříkají".
USA a další země důvěřují britským závěrům o útoku v Salisbury
Plnou důvěru v britské závěry vyjádřili nejvyšší představitelé Británie, Spojených států, Francie, Německa a Kanady. Uvedli, že operace byla "téměř jistě" schválena vysokými zástupci ruské vlády, informoval web televize Sky News.
Britská premiérka Theresa Mayová ve středu řekla, že za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii stojí dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Britská prokuratura získala na muže označované jako Alexander Petrov a Ruslan Boširov evropský zatykač a uvedla, že má dostatek důkazů na obžalobu ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala.
"Včerejší (středeční) oznámení dále posiluje náš záměr pokračovat v narušování nepřátelských aktivit zahraničních tajných služeb na našich územích, prosazovat zákaz chemických zbraní, chránit naše občany a bránit se před všemi formami škodlivých aktivit států namířených proti nám a našim společnostem," citovala Sky News z prohlášení Theresy Mayové, Donalda Trumpa, Emmanuela Macrona, Angely Merkelové a Justina Trudeaua.
Státníci vyjádřili "plnou důvěru v britské závěry, podle nichž oba podezřelí jsou členy ruské vojenské rozvědky". Západní představitelé zároveň vyzvali Rusko, aby poskytlo kompletní informace o svém programu nervově paralytické látky novičok, kterou původně vyvinul Sovětský svaz.