Přehledně: Mocná ruská rozvědka GRU přišla o šéfa. Kdo byl Igor Korobov?

Ondřej Soukup Zahraničí Ondřej Soukup, Zahraničí
Aktualizováno 22. 11. 2018 13:22
Ve středu zemřel šéf ruské vojenské tajné služby GRU Igor Korobov. Funkci zastával dva roky a jeho působení je spojeno zejména s kauzou pokusu o otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery a také s údajným ovlivňováním prezidentských voleb v USA ze strany Ruska. Kdo byl Korobov a jakého nástupce může mít? Do jakých dalších kauz se ruská GRU v poslední době zapojila? Projděte si náš přehled.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf ruské GRU Igor Korobov
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf ruské GRU Igor Korobov | Foto: Reuters

Igor Korobov

Mocná ruská vojenská rozvědka GRU je bez šéfa. Ve středu zemřel Igor Korobov, který stál v jejím čele od roku 2016. Podle Kremlu zemřel po vážné a vleklé nemoci, podle agentury Reuters podlehl rakovině. Dožil se 63 let. 

Korobov, rodák z města Vjazma ve Smolenské oblasti, působil od roku 1973 v ruské armádě. Pro tajné služby pracoval od roku 1985 a do vedení GRU se dostal před dvěma lety. Ve stejném roce se jeho jméno objevilo také na sankčním listu Spojených států v souvislosti s podezřením, že se Rusko skrze hackerské útoky pokusilo ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2016.

Podle ruského ministerstva obrany byl Korobov držitelem řady ocenění včetně nejvyššího státního vyznamenání - titulu Hrdina Ruska. 

V poslední době se jméno Igora Korobova skloňovalo zejména v kauze pokusu o otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Za tím měla údajně stát právě GRU. Skripal i jeho dcera útok přežili a Korobov měl kvůli tomu čelit silné kritice ruských úřadů. Podle zpráv amerických médií si ho měl v polovině září předvolat přímo ruský prezident Vladimir Putin. V té době se prý Korobovův zdravotní stav zhoršil. Údajně měl být také ještě na konci letošního roku z pozice šéfa GRU odvolán.

Když se tento měsíc konala ceremonie k výročí založení ruské rozvědky, Korobov na ní chyběl. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy