Pastor zastřelený v kostele se kulkám bránil biblí

Roman Gazdík
9. 3. 2009 11:05
Věřící se zprvu domnívali, že jde o součást předem domluveného představení

Maryville, Illinois - Pastor zabitý v americkém kostele přímo při bohoslužbě odvrátil první kulky svou biblí, která se následně rozpadla na malé kousky. Věřící se proto domnívali, že někdo do vzduchu vyhodil konfety a vše je součástí domluveného představení.

"Mysleli jsme si, že je to součást nějaké burlesky... když střílel, vypadalo to, jako kdyby létaly konfety," řekla agentuře AP jedna z přítomných. "Jen jsme čekali, co se bude dít pak, a neuvědomili jsme si, že zranil pastora."

K incidentu došlo v neděli ráno místního času v sedmitisícovém illinoiském městečku Maryville nedaleko Saint Louis.

Sedmadvacetiletý mladík vkráčel do kostela, kam na bohoslužbu přišlo přibližně 150 lidí, krátce promluvil s baptistickým reverendem Fredem Wintersem, pak vytáhl pistoli ráže .45 a střílel na něj, dokud se zbraň nezasekla. Poté vytáhl nůž, začal se sám bodat a zranil jím také dva muže, kteří se ho pokoušeli zastavit.

Fred Winters, zastřelený farář z Maryvillu
Fred Winters, zastřelený farář z Maryvillu | Foto: First Baptiste Church Maryville

Reverend Winters měl v době útoku právě kázání o tom, jak dosáhnout spokojenosti na pracovišti.

Není jisté, zda se útočník a oběť znali, policie nyní zkoumá nahrávku ze mše, ze které hodlá zjistit, o čem se muži bavili. Mladík, který je nyní po operaci a jeho stav lékaři klasifikovali jako vážný, pochází z nedalekého městečka, nikdo z přítomných ho prý ale neznal.

"Věci, jako je tato, se v Maryville nedějí," citovala AP starostu Larryho Gulledge. "Ztratili jsme jeden z pilířů komunity, jednoho z našich vůdců."

K tragédiím v amerických kostelech čas od času dochází. Minulý měsíc spáchal zoufalý člověk sebevraždu v kalifornském kostele, v listopadu zastřelil muž svou odloučenou ženu ve vestibulu kostela v New Jersey. V červenci minulého roku byli dva lidé zabiti a šest zraněno při střelbě v unitářském kostele v Tennessee.

Zřejmě nejznámějším případem vraždy duchovního přímo při mši je zastřelení katolického arcibiskupa Óscara Romera v roce 1980 v San Salvadoru. Vraždu naplánovaly paravojenské jednotky napojené na tehdejší pravicový režim, dodnes za ni ale nebyl nikdo potrestán.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy