Pašování výbušniny vyvolalo slovensko-irskou roztržku

Roman Gazdík
6. 1. 2010 14:07
Nic netušící Slovák vezl po blamáži slovenské policie v letadle trhavinu
Foto: Reuters

Dublin/Poprad - Trhavina, kterou do Irska v letadle přivezl nic netušící slovenský elektromechanik, sice let společnosti Danube Wings neohrozila, způsobila však výbuch na irské politické scéně a vzájemné obviňování mezi slovenskými a irskými úřady.

Nad slovenskou akcí kroutí hlavou irští politici i bezpečnostní experti.

"Rozum nad tím zůstává stát, že někdo dopustí, aby se tento druh výbušniny dostal do letadla," cituje irský internetový server Breaking News.ie nejmenovaného bezpečnostního experta. "Pokud by takovéto množství trhaviny vybuchlo, způsobilo by to vážné škody. Pokud by to vybuchlo v letadle, byly by tu oběti. Je to neuvěřitelná chyba."

Chyba psovoda

Incidentem se zabývá irská policie. Ta by měla odpovědět přesně i na to, co se vlastně stalo. Mezi irskou a slovenskou verzí totiž existují velké rozpory.

Jisté je zatím to, že problém nastal při cvičení psů detekujících výbušniny na letišti v Popradu. Podle slovenské verze tam byla trhavina RDX vložena do zavazadel dvou nic netušících pasažérů, irská média však hovoří o tom, že cestujících bylo osm.

Zátah v Dublinu. Ilustrační foto
Zátah v Dublinu. Ilustrační foto | Foto: Kateřina Bártová

Bomba u jednoho z cestujících se pak dostala kvůli chybě psovoda až do letadla. Podle deníku SME na ni policista jednoduše zapomněl. Vzpomněl si údajně těsně před startem stroje. Pilot letadla byl o situaci údajně informován, vzhledem k tomu, že se však jednalo o testovací výbušninu, která nebyla nastavena k výbuchu, rozhodl se v letu pokračovat.

Dvě verze

Slovenská a irská verze se však liší i v jiných ohledech. Zatímco letiště v Dublinu tvrdí, že se o přítomnosti výbušnin dozvědělo až v úterý ráno, Slováci mluví o tom, že je dálnopisem informovali už v den, kdy letadlo odletělo, tedy v sobotu.

"(Slováci) tvrdí, že to poslali. My jsme však žádný dálnopis nedostali," cituje server Breaking News mluvčí dublinského letiště.

Slováci tvrdí, že šlo o 10 gramů výbušniny, Irové že o 90 gramů.

Ať už to bylo jakkoliv, devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik s výbušninou nastoupil do letadla a v Dublinu z něj opět vystoupil a poté zamířil do svého bytu v centru irské metropole, kde už tři roky pracuje. Výbušnina byla ale schována tak dobře, že ji nenašel ani při vybalování.

Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu.
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Poté, co se v úterý o všem dozvěděla irská policie, nechala evakuovat blízké byty a obchody a uzavřela okolní ulice. Výbušnina, která se stává nestabilní při teplotách okolo minus čtyř stupňů Celsia byla nalezena a Slovák zatčen.

Omlouváme se, ale můžete za to i vy

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v úterý telefonoval irskému ministru spravedlnosti Dermotu Ahernovi a za incident se omluvil. Vzápětí se však šéf slovenské hraniční a cizinecké policie Tibor Mako pokusil svalit vinu i na Iry.

"Moc nás mrzí, že dobrá snaha o prověření bezpečnostní civilní letecké dopravy dopadla negativně. Na incidentu mají podíl také bezpečnostní pracovníci dublinského letiště, když vzorek výbušniny nenašli ani po přesné identifikaci zavazadla. Cestující přitom čekal na svá zavazadla téměř hodinu. Vůči psovodovi, který na letišti v Popradu zanedbal své služební povinnosti, bude zahájeno disciplinární řízení," prohlásil Mako.

Vedení dublinského letiště však namítá, že běžnou praxí na mezinárodních letištích je, že bezpečnostní kontrolou procházejí odlétající cestující, a nikoli ti přilétající.

Foto: Wikimedia Commons

Mako rovněž uvedl, že výbušnina nebyla uvnitř zavazadla, ale byla k němu pouze připojena. Otázkou tak zůstává, proč ji při vybalování Slovák žijící v Irsku nenašel.

V Česku ne

Na incidentu si smlsla zejména irská opozice.

"Je zde několik aspektů této prazvláštní aféry, které vyžadují okamžité vysvětlení," prohlásil podle deníku Irish Times labouristický muž číslo dvě v Dublinu Joe Costello, podle kterého je nutné, aby se Irové dozvěděli, jakým způsobem si bude irská vláda u Slováků stěžovat.

"Proč o této tajné operaci, ve které šlo o nastražené a po tři dny neobjevené výbušniny, nevěděla ministerstva spravedlnosti a zahraničních věcí? Proč jsou bezpečnostní opatření na letišti v Dublinu tak laxní, že dovolí, aby se do země bez našeho vědomí dostalo značné množství výbušnin?" ptá se také Charlie Flanagan z nejsilnější opoziční strany Fine Gael.

Irské ministerstvo zahraničí oznámilo, že od Slováků "očekává vyčerpávající zprávu o celé záležitosti a bude podle potřeby o věci jednat s úřady druhé strany".

Podle mluvčí české cizinecké policie Kateřiny Rendlové by podobná situace v Česku nastat nemohla.

"Při takovýchto cvičeních nikdy nepoužíváme pasažéry, figuranty bývají policisté," řekla Rendlová Aktuálně.cz. Že by se tak dostala bomba omylem na palubu letadla, je podle ní nemožné.

 

Právě se děje

Další zprávy