Slovák dovezl do Irska trhavinu. Podstrčila ji policie

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
6. 1. 2010 8:45
Slovák si do Irska nevědomky odvezl v zavazadle výbušninu. Šlo o cvičení bezpečnostních složek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Irská policie v úterý na půl dne zatkla Slováka žijícího v Dublinu. U něj v bytě totiž našla devadesátigramovou trhavinu hexogen, kterou si přivezl v zavazadle z vánoční dovolené na Slovensku.

O výbušnině ve svém zavazadle ovšem nevěděl, nastražili mu ji tam slovenští policisté, kteří tak učinili v rámci tréninkové bezpečnostní akce bezpečnosti na letišti v Popradu. Informovala o tom irská televize RTÉ.

Policisté několika cestujícím vložili do zavazadel výbušniny, které měla následně objevit kontrola. V jednom z osmi zavazadel, do kterých byla trhavina nastražena, se ale při kontrole nic nenašlo, tvrdí irská média.

O tom, že jeden devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik, který dlouhodobě v Irsku žije a pracuje, má u sebe doma 90 gramů trhaviny hexogen, informovala podle irských médií slovenská policie irské úřady až po třech dnech.

Dublin. Ilustrační foto.
Dublin. Ilustrační foto. | Foto: www.theclarence.ie/

Podle Slovenské policie se ale vše odehrálo trochu jinak. Server Aktuálně.sk s odvoláním na své zdroje napsal, že výbušniny prý nevážily tolik, jak tvrdí Irové, a že se cvičení týkalo jen dvou pasažérů.

Výcvik byl zaměřen na policejního psa, kterého lze testovat jedině za použití skutečných výbušnin. Službu konající psovod byl po objevení první výbušniny povolán k dalšímu letadlu a na druhou trhavinu zapomněl.

Chybu si prý uvědomil ještě, když byl stroj na zemi. Pilot ale prohlásil, že se nejedná o bezpečnostní riziko. Irská policie o všem podle Slováků veděla už v pondělí.

Foto: Reuters

Bezpečností složky v Dublinu byly Slováky informovány o tom, co se stalo, ale výbušninu také nenašly. Proto po třech dnech slovenská policie informovala irské kolegy.

Ti dnes Slováka zadrželi a evakuovali v Dublinu několik domů kolem jeho bydliště. Na hodinu a půl zavřeli dvě ulice.

Irský ministr vnitra Dermot Ahern je podle televize RTÉ "velice znepokojený" tím, že se policie o celé věci dozvěděla až s třídenním zpožděním.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se Irům omluvil a označil věc za "politováníhodný incident."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy