Slovák dovezl do Irska trhavinu. Podstrčila ji policie

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
6. 1. 2010 8:45
Slovák si do Irska nevědomky odvezl v zavazadle výbušninu. Šlo o cvičení bezpečnostních složek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Irská policie v úterý na půl dne zatkla Slováka žijícího v Dublinu. U něj v bytě totiž našla devadesátigramovou trhavinu hexogen, kterou si přivezl v zavazadle z vánoční dovolené na Slovensku.

O výbušnině ve svém zavazadle ovšem nevěděl, nastražili mu ji tam slovenští policisté, kteří tak učinili v rámci tréninkové bezpečnostní akce bezpečnosti na letišti v Popradu. Informovala o tom irská televize RTÉ.

Policisté několika cestujícím vložili do zavazadel výbušniny, které měla následně objevit kontrola. V jednom z osmi zavazadel, do kterých byla trhavina nastražena, se ale při kontrole nic nenašlo, tvrdí irská média.

O tom, že jeden devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik, který dlouhodobě v Irsku žije a pracuje, má u sebe doma 90 gramů trhaviny hexogen, informovala podle irských médií slovenská policie irské úřady až po třech dnech.

Dublin. Ilustrační foto.
Dublin. Ilustrační foto. | Foto: www.theclarence.ie/

Podle Slovenské policie se ale vše odehrálo trochu jinak. Server Aktuálně.sk s odvoláním na své zdroje napsal, že výbušniny prý nevážily tolik, jak tvrdí Irové, a že se cvičení týkalo jen dvou pasažérů.

Výcvik byl zaměřen na policejního psa, kterého lze testovat jedině za použití skutečných výbušnin. Službu konající psovod byl po objevení první výbušniny povolán k dalšímu letadlu a na druhou trhavinu zapomněl.

Chybu si prý uvědomil ještě, když byl stroj na zemi. Pilot ale prohlásil, že se nejedná o bezpečnostní riziko. Irská policie o všem podle Slováků veděla už v pondělí.

Foto: Reuters

Bezpečností složky v Dublinu byly Slováky informovány o tom, co se stalo, ale výbušninu také nenašly. Proto po třech dnech slovenská policie informovala irské kolegy.

Ti dnes Slováka zadrželi a evakuovali v Dublinu několik domů kolem jeho bydliště. Na hodinu a půl zavřeli dvě ulice.

Irský ministr vnitra Dermot Ahern je podle televize RTÉ "velice znepokojený" tím, že se policie o celé věci dozvěděla až s třídenním zpožděním.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se Irům omluvil a označil věc za "politováníhodný incident."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy