reklama
 
 

Slovák dovezl do Irska trhavinu. Podstrčila ji policie

6. 1. 2010 8:45
Slovák si do Irska nevědomky odvezl v zavazadle výbušninu. Šlo o cvičení bezpečnostních složek

Dublin - Irská policie v úterý na půl dne zatkla Slováka žijícího v Dublinu. U něj v bytě totiž našla devadesátigramovou trhavinu hexogen, kterou si přivezl v zavazadle z vánoční dovolené na Slovensku.

O výbušnině ve svém zavazadle ovšem nevěděl, nastražili mu ji tam slovenští policisté, kteří tak učinili v rámci tréninkové bezpečnostní akce bezpečnosti na letišti v Popradu. Informovala o tom irská televize RTÉ.

Policisté několika cestujícím vložili do zavazadel výbušniny, které měla následně objevit kontrola. V jednom z osmi zavazadel, do kterých byla trhavina nastražena, se ale při kontrole nic nenašlo, tvrdí irská média.

O tom, že jeden devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik, který dlouhodobě v Irsku žije a pracuje, má u sebe doma 90 gramů trhaviny hexogen, informovala podle irských médií slovenská policie irské úřady až po třech dnech.

Podle Slovenské policie se ale vše odehrálo trochu jinak. Server Aktuálně.sk s odvoláním na své zdroje napsal, že výbušniny prý nevážily tolik, jak tvrdí Irové, a že se cvičení týkalo jen dvou pasažérů.

Výcvik byl zaměřen na policejního psa, kterého lze testovat jedině za použití skutečných výbušnin. Službu konající psovod byl po objevení první výbušniny povolán k dalšímu letadlu a na druhou trhavinu zapomněl.

Chybu si prý uvědomil ještě, když byl stroj na zemi. Pilot ale prohlásil, že se nejedná o bezpečnostní riziko. Irská policie o všem podle Slováků veděla už v pondělí.

Bezpečností složky v Dublinu byly Slováky informovány o tom, co se stalo, ale výbušninu také nenašly. Proto po třech dnech slovenská policie informovala irské kolegy.

Ti dnes Slováka zadrželi a evakuovali v Dublinu několik domů kolem jeho bydliště. Na hodinu a půl zavřeli dvě ulice.

Irský ministr vnitra Dermot Ahern je podle televize RTÉ "velice znepokojený" tím, že se policie o celé věci dozvěděla až s třídenním zpožděním.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se Irům omluvil a označil věc za "politováníhodný incident."

autoři: Zahraničí, Aktuálne.sk | 6. 1. 2010 8:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama