Slovák dovezl do Irska trhavinu. Podstrčila ji policie

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
6. 1. 2010 8:45
Slovák si do Irska nevědomky odvezl v zavazadle výbušninu. Šlo o cvičení bezpečnostních složek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Irská policie v úterý na půl dne zatkla Slováka žijícího v Dublinu. U něj v bytě totiž našla devadesátigramovou trhavinu hexogen, kterou si přivezl v zavazadle z vánoční dovolené na Slovensku.

O výbušnině ve svém zavazadle ovšem nevěděl, nastražili mu ji tam slovenští policisté, kteří tak učinili v rámci tréninkové bezpečnostní akce bezpečnosti na letišti v Popradu. Informovala o tom irská televize RTÉ.

Policisté několika cestujícím vložili do zavazadel výbušniny, které měla následně objevit kontrola. V jednom z osmi zavazadel, do kterých byla trhavina nastražena, se ale při kontrole nic nenašlo, tvrdí irská média.

O tom, že jeden devětačtyřicetiletý slovenský elektromechanik, který dlouhodobě v Irsku žije a pracuje, má u sebe doma 90 gramů trhaviny hexogen, informovala podle irských médií slovenská policie irské úřady až po třech dnech.

Dublin. Ilustrační foto.
Dublin. Ilustrační foto. | Foto: www.theclarence.ie/

Podle Slovenské policie se ale vše odehrálo trochu jinak. Server Aktuálně.sk s odvoláním na své zdroje napsal, že výbušniny prý nevážily tolik, jak tvrdí Irové, a že se cvičení týkalo jen dvou pasažérů.

Výcvik byl zaměřen na policejního psa, kterého lze testovat jedině za použití skutečných výbušnin. Službu konající psovod byl po objevení první výbušniny povolán k dalšímu letadlu a na druhou trhavinu zapomněl.

Chybu si prý uvědomil ještě, když byl stroj na zemi. Pilot ale prohlásil, že se nejedná o bezpečnostní riziko. Irská policie o všem podle Slováků veděla už v pondělí.

Foto: Reuters

Bezpečností složky v Dublinu byly Slováky informovány o tom, co se stalo, ale výbušninu také nenašly. Proto po třech dnech slovenská policie informovala irské kolegy.

Ti dnes Slováka zadrželi a evakuovali v Dublinu několik domů kolem jeho bydliště. Na hodinu a půl zavřeli dvě ulice.

Irský ministr vnitra Dermot Ahern je podle televize RTÉ "velice znepokojený" tím, že se policie o celé věci dozvěděla až s třídenním zpožděním.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se Irům omluvil a označil věc za "politováníhodný incident."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy