Pašerácký tunel na Slovensko zřejmě postavili za války

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
4. 8. 2012 13:22
Pašeráci zřejmě využili sklady stavby z druhé světové války
Tunel vybudovali profesionálové. Nechyběly ani koleje.
Tunel vybudovali profesionálové. Nechyběly ani koleje. | Foto: Ministerstvo financí SR

Praha/Užhorod (od naší spolupracovnice) - Pašerácký tunel na slovensko-ukrajinské hranici, o němž nedávno informovala slovenská policie, mohl být vykopán ještě za dob Československa.

Podle zakarpatských historiků se tam již za první republiky a během druhé světové války budovaly strategické komunikace pro vojenské účely.

Modernizace a přizpůsobení tunelu pro hromadnou přepravu nezdaněných cigaret se podle nich ale nemohly uskutečnit bez podpory místních vlivným činitelů.

"Jsem přesvědčená, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení by tunel neodhalily, pokud by jim nepomohli slovenští kolegové," citovala ukrajinská redakce rozhlasové stanice Rádio Svoboda užhorodskou socioložku a publicistku Oksanu Poljakovou.

V Užhorodě, kde byl vstup do tunelu z ukrajinské strany, se spekuluje, že kontrabandní přeprava byla uskutečňována díky tomu, že nad ní někdo "přivíral oko". "Jinak se jen těžko může vysvětlit skutečnost, proč tunel bez problémů existoval několik let," dodala Poljaková a zdůraznila, že v zájmu ukrajinských orgánů je zjistit, komu stavba patřila.

Slovenská policie oznámila, že se nezdaněné a neproclené zboží z Ukrajiny vozilo tunelem, který byl dlouhý téměř 700 metrů a začínal ve sklepě jednoho rodinného domu. Zboží se v hloubce asi šesti metrů pod zemí nakládalo do speciálně upravených vagonů.

Samotný tunel pak tvořil vyztužený plastový tubus. Na slovenské straně končil ve skladu dřeva v polích mezi slovenskými obcemi Vyšné a Nižné Nemecké. Na Slovensku ale policie jednoho dne pašeráky přistihla při nakládání cigaret do kamionu. V jeho nákladním prostoru byl úkryt pro 15 tisíc kartonů cigaret.

Zatčen byl údajný organizátor pašování i řidič kamionu, který cigarety vozil. Slovenský ministr financí Peter Kažimír uvedl, že pašováním cigaret stát mohl na spotřební dani z tabáku přijít o 50 milionů eur (1,26 miliardy korun) ročně. Na Ukrajinské straně podle dostupných zdrojů dosud  nebyl nikdo obviněn.

Tunel končí v novém domě, který nikomu nepatří

Foto: Aktuálně.cz

Podle ukrajinských médií byl dům na okraji Užhorodu v těsné blízkosti slovensko-ukrajinské hranice postaven na pozemku, které svého času patřil příslušníkovu ukrajinské kontrarozvědky SBU. Ten však pozemek prodal a moderní domek, který tam nyní stojí, není nikde registrován. V době jeho výstavby, asi před třemi léty, se prý odtud vyváželo velké množství zeminy.

"Mysleli jsme si, že se tam staví bazén," uvedla podle televize TVN jedna z místních obyvatelek.

Lidé v okolí pak běžně pozorovali vykládání velkého množství cigaret, které se tam prý dovážely v dodávkách a nákladních vozidlech. Celý proces prý řídil užhorodský podnikatel, jenž vlastní cestovní firmu Krujiz a hotelový komplex v regionální metropoli. Server Gazeta.ua uvedl, že dům patřil Vasylovi Malešovi, jenž je prý v současné době v zahraničí.

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) v minulých dnech pouze stručně oznámila, že prošetřuje okruh osob, jež mohou být s pašováním spojeny. Podle ukrajinských zákonů hrozí pachatelům až sedm let vězení.

Tunelů může být víc

Pašeráci připravili slovenský stát o 50 milionů eur.
Pašeráci připravili slovenský stát o 50 milionů eur. | Foto: Reuters

Zakarpatští historici tvrdí, že podobných tunelů by v Užhorodě mohlo být několik. "V době Československa a za druhé světové války se poblíž Užhorodu budovaly podzemní sklady pro úschovu střeliva a munice. Není vyloučeno, že právě na tyto komunikace narazili pašeráci a rozhodli se je využít pro své cíle," řekl historik Mychajlo Šutko Radiu Svoboda. 

Podle slovenských zdrojů byl tunel vybudován profesionálně s užitím báňské technologie. Oficiální ukrajinské zdroje zatím nepotvrdily, zda konstrukce vznikla v současné době nebo v minulém století. Připouštějí nicméně, že v provozu mohl být dva až tři roky.

Zástupce ukrajinské pohraniční služby Viktor Potetenin uvedl, že jde o první případ, kdy byl v této části hranice odhalen tunel pro pašování zboží. Upozornil zároveň, že jen letos bylo zadrženo více než 600 tisíc kusů cigaret, které se pašeráci snažili přepravit přes ukrajinskou hranici.

Zadrženy prý byly také tři letouny, které se využívaly pro nelegální přepravu tabáku. Hraniční přechod v Užhorodě odděluje Evropskou unii i schengenský prostor od Ukrajiny. Případy pašování tabáku jsou často hlášeny také z ukrajinsko-rumunské hranice.

V pašování cigaret jsou Ukrajinci mistry světa

Ukrajinská média si stěžují, že oficiální zdroje nepříliš ochotně komentují případ zveřejněný slovenskou stranou. Upozornila zároveň, že podle některých zdrojů by tunel mohl být již v nejbližší době vyhozen do vzduchu nebo zaplaven vodou.

Server segodnya.ua napsal, že tunel byl možná využívaný také pro přepravu lidí a drog. Při domovní prohlídce prý bylo nalezeno pět afghánských cestovních pasů. Upozornil, že na přepravě nelegálních migrantů do Evropské unie jejich průvodci vydělávají od tří do čtyř tisíc dolarů za osobu. Mimo velkého množství cigaret tam prý byl objeven asi kilogram bílého prášku. Není tak prý vyloučeno, že se tunel využíval také pro přepravu drog.

Ukrajina dlouhodobě vévodí mezinárodním statistikám pašování cigaret. Podle poslední zprávy Světové celní unie (WCO) bylo loni odhaleno 115 nelegálních transferů. Na druhém místě je Rusko se 63 pokusy o pašování. 

 

Právě se děje

Další zprávy