Pás obnažených kamenů. Lago di Garda sužuje nedostatek vody, teplá je jako v Karibiku

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
19. 8. 2022 14:28
Turisty u největšího italského jezera Lago di Garda překvapilo obnažené skalnaté dno v místech, kde ještě před nedávnem bývala voda. Jeho hladina se kvůli největšímu suchu za posledních sedmdesát let blíží k rekordně nejnižším hodnotám.
Nedostatek vody v italském jezeře Lago di Garda.
Nedostatek vody v italském jezeře Lago di Garda. | Foto: Reuters

Návštěva oblíbeného severoitalského jezera zaskočila turistku Beatrice Masiovou. Loni se jí u Lago di Garda líbilo, proto k němu vyrazila letos znovu. Místo modrozelených vln se ale podél pobřeží táhly rozsáhlé světlé kamenité pásy. "Když jsme se vydali na okružní procházku, voda tam nebyla," popisuje serveru Euronews žena, zatímco sedí na rozlehlých kamenech, které obnažila klesající hladina.

Mario Treccani, který tu pronajímá lehátka a slunečníky, přiznává, že se rekordní sucho dotýká jeho podnikání. Lehátka potřebuje méně lidí než dřív, protože nyní je na pobřeží dost kamenů, na kterých se dá opalovat. "Je to trochu smutné. Dřív bylo slyšet šplouchání vln, které se tu rozbíjely. Teď už neslyšíte nic," říká. Hladina jezera je podle něj běžně o metr vyšší.

Kamenné plochy jezera Lago di Garda, které obnažilo rekordní sucho a vedro.
Kamenné plochy jezera Lago di Garda, které obnažilo rekordní sucho a vedro. | Foto: Reuters

I přesto, že během vlny veder na konci července lidé začali rušit zájezdy do Itálie, letní turistická sezona u jezera podle starosty městečka Garda Davida Bedinelliho probíhá lépe, než se očekávalo. "Sucho je skutečnost, se kterou se musíme letos vypořádat, ale turistická sezona není ohrožena," uvádí starosta ve svém příspěvku na Facebooku, ze kterého cituje server Euronews. Bedinelli také potvrdil, že voda denně klesá o dva centimetry.

Lago di Garda je kvůli dlouhým vedrům navíc asi o čtyři stupně teplejší než obvykle. Voda v něm dosahuje teploty asi 26 stupňů Celsia, což je jen o něco méně, než činí průměr Karibského moře. 

Rekordní sucho severní Itálii, kde několik měsíců pořádně nepršelo, sužuje již delší dobu a podle odborníků souvisí se změnami klimatu. Také sněhu během poslední zimy spadlo méně než jindy, což vede k vysychání i jiných vodních nádrží. 

Nedostatek vody v jezeře Lago di Garda.
Nedostatek vody v jezeře Lago di Garda. | Foto: Reuters

Hladina nejdelší italské řeky Pád, která protéká zemědělským a průmyslovým centrem Itálie, klesla tak nízko, že její ústí čelí rychlému postupu mořské vody, což ohrožuje zásoby té pitné. Trpí tím i produkce slávek, které patří mezi italské speciality, píše agentura ČTK. Nedostatek vody v Pádu způsobil zemědělcům v regionu, kde se produkuje čtyřicet procent italských potravin, ztráty v řádu miliard eur.

Nedostatek vody v jezeře Lago di Garda.
Nedostatek vody v jezeře Lago di Garda. | Foto: Reuters

Úřady proto nařídily, aby se z Lago di Garda do místních řek upouštělo více vody za účelem stabilizovat jejich stav. V červenci však musely od opatření zase ustoupit, protože pokles hladiny začal ohrožovat příjmy z turismu. Nyní je hladina jen o 32 centimetrů vyšší než v roce 2003 a 2007, kdy dosahovala rekordního minima.

Itálie není jedinou zemí, která se letos v létě potýká s rozsáhlým suchem. Nedostatek vody je například v Rýně na západě Německa nebo v Dunaji. V Srbsku kvůli tomu zaznamenali problémy s fungováním vodních elektráren. V Rumunsku zase průtok klesl pod 2000 metrů krychlových za sekundu z obvyklých více než 5000 metrů krychlových za sekundu.

 

Právě se děje

Další zprávy