Příčina požáru dosud není známa a vyšetřování pokračuje. Oznámil to v úterý ráno na tiskové konferenci přímo u poškozeného objektu náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuňez.
Podle informací francouzských médií ale nejspíš souvisí s renovací špičky jedné z kostelních věží. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu. Požár vypukl krátce před sedmou hodinou večer.
Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty. Požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě. Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle francouzských novinářů se dosud neví, jestli a jak plameny poškodily varhany, sousoší Piety na hlavním oltáři nebo zvony.
Podle Nuněze je nyní také otázkou, do jaké míry byla narušena konstrukce stavby.
"Znovu ji vybudujeme"
"Náš smutek nelze popsat slovy," prohlásil po vypuknutí požáru premiér Édouard Philippe.
Na místě byl také francouzský prezident Emmanuel Macron, který kvůli požáru zrušil svůj očekávaný televizní projev. Měl v něm reagovat na protesty hnutí takzvaných žlutých vest. Elysejský palác označil požár za "hrozivý".
"Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na Twitteru. "Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," uvedl viditelně pohnutým hlasem Macron přímo na místě neštěstí. Vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.
Pomoc v hodnotě 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) už slíbil například francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní skupiny Kering, kterému patří například značky Gucci nebo Yves Saint Laurent. Rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží pak na obnovu památky věnuje 200 milionů eur (přes pět miliard korun).
Sbírku už spustila i newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů. Víc než 50 kampaní v pondělí vzniklo na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe.
Český ministr kultury Antonín Staněk večer prostřednictvím mluvčí ministerstva kultury Marthy Häckl oznámil, že je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků při obnově katedrály.
Lidé požár sledovali z okolních mostů
Mosty v okolí Notre-Dame byly celý večer plné přihlížejících a podle reportérů přítomných na místě se ozývaly výkřiky zděšení. Obloha nad Paříží se hned večer zbarvila do oranžova.
"Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi," hlásil večer z místa reportér listu Libération.
Britský spisovatel Ken Follett, autor bestselleru Pilíře země o stavbě katedrál, na Twitteru upozornil, že střešní trámy sestávají ze stovek tun dřeva, starého a velmi suchého. "Když to shoří, střecha se zhroutí, padající trosky pak zničí klenbu, která také spadne a zničí mohutné kamenné pilíře, které to celé drží," předpovídal Follett.
Massive fire at the Notre Dame in Paris. pic.twitter.com/vTQtMcw4Nh
— Joe Schmo (@joeschmoagogo) April 15, 2019
Americký prezident Donald Trump na Twitteru přišel s návodem, že by možná "mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny", a zdůraznil, že "je třeba jednat rychle". Francouzské úřady jeho doporučení odmítly. Mohlo by to totiž způsobit zhroucení konstrukce, upozornila na Twitteru francouzská civilní obrana.
Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.