"Taťka" Abaaoud poslal Pařížana terorizovat Evropu. Vojenským výcvikem prošel za tři dny

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 3. 2016 15:31
Jeho svědectví ukazuje, že za krveprolitím v Paříži a v Bruselu zřejmě stála jedna teroristická buňka. Řeč je o 29letém počítačovém technikovi z Paříže Redovi Hamem. Loni se vypravil do Sýrie, aby pomohl svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. Namísto toho uvízl v síti verbířů teroristické organizace Islámský stát (IS). Několikadenním výcvikem ho začátkem léta 2015 provedl sám Abdelhamid Abaaoud. Belgičan přezdívaný "Taťka" a jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži. Hameho úkol po návratu domů byl jednoduchý: zabít co nejvíce civilistů nebo držet rukojmí. Vytrvat, nechat se zabít a stát se mučedníkem. Rekrut svoji misi nesplnil. Hned v srpnu byl zatčen.
Bataclan. V pařížském klubu při teroristickém útoku 13. listopadu 2015 zemřelo téměř 90 lidí.
Bataclan. V pařížském klubu při teroristickém útoku 13. listopadu 2015 zemřelo téměř 90 lidí. | Foto: Reuters

Paříž/Rakka - "Buď odvážný," řekl Taťka. Pak vystrčil svého chráněnce za syrskou hranici a poslal ho terorizovat Evropu.

Devětadvacetiletý počítačový technik Reda Hame z Paříže se tak po několikadenním výcviku, který ho měl přetavit v řádného džihádistu, vydal s batůžkem na zádech zpátky do francouzské metropole. Převlečen za turistu se cestou domů několik dní kochal i Prahou.

V řadách teroristické organizace Islámský stát (IS) strávil pouhý týden. A k tomu tak trochu omylem.

Do Sýrie se loni vydal dobrovolně, protože chtěl pomoci v boji proti režimu Bašára Asada. Skočil ale na udičku jednomu z celé řady náborářů-teroristů. Coby majitel francouzského pasu s technickými znalostmi islamisty během "pracovního pohovoru" v syrské Rakce nadchnul.

A pak už to šlo ráz na ráz, popisuje server The New York Times, který se dostal mimo jiné i k přepisům výslechů francouzské tajné služby DGSI.

Taťka Abaaoud

Jen o několik dní později se Hame setkal s Taťkou. Za touto přezdívkou se neschovával nikdo jiný než Abdelhamid Abaaoud. Člověk, který stál za konstrukcí pařížských teroristických útoků, a podle všeho na něj nebo jeho okolí byli napojeni i útočníci z Bruselu.

Hameho přesvědčoval, že v nebi čeká dvojnásobná odměna na toho, kdo je ochoten nepřátelům islámu čelit osamocen.

"Zeptal se mě, jestli bych se chtěl vydat za hranice," svěřil se Hame vyšetřovatelům. "Řekl mi, ať si představím rockový koncert v evropské zemi. 'Kdybys dostal zbraň, byl bys připraven střílet do davu?'" ptal se ho Abaaoud, když ho začátkem loňského léta vezl autem přes syrský venkov. Do útoku v pařížské koncertní hale Bataclan zbýval necelý půlrok.

Abaaoudovi se prý nelíbilo, když dostal odpověď, že by Hame raději bojoval proti Asadovi. "Řekl mi, že mi ukáže zraněné z války a taky budovy, které byly zničeny - abych zjistil, jaké mám štěstí, že se mě chystají poslat zpátky do Francie a nebojovat tady," vzpomínal později Hame s tím, že dostal několik hodin na rozmyšlenou.

Taťka Abaaoud ho předem varoval, že pokud svěřený úkol odmítne, seberou mu pas. A dostane ho nějaký ochotnější rekrut. "Řekl mi, že nemám moc času, že pouze čeká na potvrzení od emíra. Řekl jsem mu, že do toho jdu."

"Vojákem" za tři dny

Pak začal výcvik. Několik měsíců vojenského cvičení se smrsklo do několika desítek hodin.

První den Abaaoud učil svého svěřence střílet z kalašnikovu, druhý den trénovali střelbu v parku. Třetí a poslední den se mladík z Paříže učil házet granátem. Moc mu to nešlo, při výbuchu ho poranil šrapnel.

Večer Hame přespával s dalšími bojovníky určenými pro zahraniční mise. Narozdíl od něj někteří z nich podle všeho prošli i měsíci výcviku. S jedním ho Abaaoud poslal zpátky do Evropy, každý z nich ale kráčel jinou trasou. Do ruky dostali šifrovací programy a 2000 eur.

Úkol po návratu domů byl jednoduchý: zabít co nejvíce civilistů nebo držet rukojmí. Vytrvat, nechat se zabít a stát se mučedníkem.

Do Evropy úspěšně poslal dvě desítky lidí, většina z nich selhala

Podle informací listu The New York Times se do Evropy v letech 2014 a 2015 dostaly více než dvě desítky lidí vycvičených Islámským státem.

Každé dva tři měsíce jeden až dva kovaní atentátníci, většinou původem z Francie, Belgie či bývalých kolonií, jako je Maroko. Většinou selhali.

Buňka srocená kolem Abdelhamida Abaaouda ale o podobné aktivity - byť v menším, "testovacím" měřítku - usilovala podstatně déle, nejméně dva roky před listopadovými útoky v Paříži. Evropské úřady si ale tyto akce, mnohdy nepovedené, zřejmě nedokázaly propojit s IS.

"Neobjevili se všichni ponenáhlu během posledních šesti měsíců," řekl serveru vysloužilý generálporučík Michael T. Flynn, bývalý šéf americké vojenské zpravodajské služby DIA. "O vnějších útocích uvažovali od doby, co se skupina v roce 2012 přistěhovala do Sýrie."

O existenci skupiny rekrutující budoucí atentátníky přímo pro Evropu se podle NYT ví asi od poloviny roku 2014. "Abaaoud, známý jako Abú Omar, byl hlavním velitelem pro budoucí útoky v Evropě," svěřil se koneckonců loni zatčený džihádista z Francie Nicolas Moreau. "Byl zodpovědný za prověřování žádostí budoucích kandidátů."

Rekrut Reda Hame úkol, který mu Taťka dal, nesplnil, protože ho prozradil jeden ze zadržených kolegů. Zatčen tak byl v srpnu 2015 ve francouzské metropoli. S bezpečnostními složkami spolupracoval, ale neznal žádná jména ani mnoho dalších konkrétních informací, které by mohl prozradit.

O pár měsíců později došlo v Paříži k teroristickým útokům. 13. listopadu 2015 zemřelo 130 lidí. Pár dnů poté přišel o život při policejní razii i Taťka, který se chtěl také stát "mučedníkem".

 

Právě se děje

Další zprávy