"Ta příští zápalná láhev bude pro tebe!" Papeže Františka čekaly v Chile vedle věřících i výhrůžky

Martin Ehl ČTK Martin Ehl, ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2018 14:16
V zemi se očekávají masivní protesty kvůli případům sexuálního zneužívání katolickými kněžími. I přesto vyhlížely papeže Františka na letišti stovky lidí.
Papeže Františka přivítala v Chile prezidentka Michelle Bacheletová.
Papeže Františka přivítala v Chile prezidentka Michelle Bacheletová. | Foto: ČTK

Santiago de Chile - Papež František sice přiletěl na návštěvu rodné Jižní Ameriky, ale hlavně v první zemi, Chile, ho neuvítalo zrovna přátelské prostředí. Jeho příletu předcházelo několik zápalných bomb vržených na kostely v hlavním městě Santiagu.

Policisté v Chile zadrželi některé demonstranty před příjezdem papeže Františka.
Policisté v Chile zadrželi některé demonstranty před příjezdem papeže Františka. | Foto: Reuters

"Františku, ta příští bude na tebe," zněl vzkaz zanechaný u jedné z nich.

Podle průzkumu Latinobarómetro mají Chilané nejnižší důvěru v katolickou církev a nejhorší mínění o současném papeži ze všech obyvatel Latinské Ameriky.

Země se od poslední papežské návštěvy v roce 1987, kdy Jan Pavel II. přijel za diktátorem Augustem Pinochetem, hodně změnila, zdůraznila chilská prezidentka Michelle Bacheletová, když na letišti vítala současného papeže. "Jsme spravedlivější, svobodnější a tolerantnější společností," řekla.

Jenže jen 45 procent Chilanů se označuje za katolíky a poměr se snižuje s tím, jak roste vzdělanost a prosperita jedné z nejbohatších latinskoamerických zemí. Například v roce 1995 to bylo ještě 75 procent. V chilských médiích se navíc přetřásají i vysoké náklady na návštěvu papeže a její zabezpečení, které dosahují v přepočtu zhruba 230 milionů korun.

I tak ho na letišti uvítaly stovky lidí.

Papež hned na začátku vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Skandál propukl v roce 2010 a podkopal vážnost katolické církve v zemi.

V souvislosti s tím se v zemi očekávají masivní protesty. Odpor veřejnosti především vzbudilo, že papež jmenoval v roce 2015 do čela diecéze Osorno na jih od hlavního města biskupa Juana Barrose. Ten přitom kryl zneužívání malých chlapců svým bývalým učitelem, páterem Fernando Karadimou.

Na úterní mši se čeká účast až půl milionu lidí. Papež poté odletí na jih země, kde se čekají zase protesty původních obyvatel z kmene Mapučů. Ti se dožadují vrácení půdy, kterou jim zabral stát a soukromé firmy.

I o nich František hned po příletu krátce promluvil. Podle něj je potřeba domorodcům naslouchat. Vyzval taky k ochraně jejich práv a kultury, "aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa," citovala jej agentura AFP.

V sousedním Peru, kam František zamíří ve středu, bude ale situace jiná. Přestože i tam mají své sexuální skandály s kněžími, tak se za katolíky označuje 74 procent obyvatel.

A Františka si v Peru váží podle průzkumu Latinobarómetro nejen víc než v Chile, ale i o něco víc než v rodné Argentině.

 

Právě se děje

Další zprávy