Papež František: Neztrácejte naději v lepší svět. Naši vnitřní svobodu ohrožuje leptavá banalita

ČTK ČTK
1. 1. 2018 13:46
Papež František vybídl věřící, aby si každý den našli chvilku na rozjímání a uchránili si tak vnitřní svobodu. Vymezil se vůči konzumu i nesolidaritě.
Novoroční projev papeže Františka.
Novoroční projev papeže Františka. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v pondělí u příležitosti nového roku vyzval všechny lidi dobré vůle, aby neztráceli naději v lepší svět. Při mši ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu také řekl, že lidé by si měli uchovat vnitřní svobodu ohroženou "leptavou banalitou konzumu".

Papež zároveň vyzval k modlitbám za uprchlíky, kterým by se podle něj měli všichni snažit co nejvíce pomáhat.

František vybídl věřící, aby si každý den našli chvilku na rozjímání a uchránili si tak vnitřní svobodu. Ta je podle něj ohrožena "leptavými banalitami" jako je konzum, přemíra prázdných slov či zbytečné stěžování si.

"Zahoďme břímě minulosti a začněme od toho, co je opravdu důležité," řekl František.

Při loučení se starým rokem v neděli papež ve Vatikánu káral lidstvo za to, že válkami, lží a nespravedlností pokazilo rok 2017.

"Války jsou flagrantním projevem absurdní pýchy," řekl na Silvestra František. Lidské, sociální a ekologické škody podle něj ale způsobují i malá provinění proti lidskosti, pravdě a bratrství.

Novoroční projev papeže Františka.
Novoroční projev papeže Františka. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy