Papež vyzval na komorní půlnoční mši k pomoci chudým místo nekonečné touhy po majetku

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2020 21:34
Papež František vyzval na půlnoční mši ve Svatopetrském chrámě k pomoci chudým a připomněl, že sám Ježíš se narodil jako chudý vyděděnec. Letošní bohoslužba byla kvůli koronavirovým omezením komornější - účastnilo se jí včetně hloučku kardinálů a biskupů méně než sto lidí - a konala se dříve. Informuje o tom agentura Reuters. Podobný ráz měla i půlnoční mše v betlémském chrámu Narození Páně.
Papež František dnes odsloužil svou osmou vánoční mši. V pátek pronese tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi).
Papež František dnes odsloužil svou osmou vánoční mši. V pátek pronese tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). | Foto: Reuters

Půlnoční vánoční mše se obvykle slouží v hlavní chrámové lodi za účasti až 10 000 lidí, přítomni bývají členové diplomatického sboru téměř 200 zemí. Tentokrát se věřící vměstnali do zadní části svatostánku. Obřad začal o dvě hodiny dříve, aby se po jeho skončení stihli vrátit domů před 22:00 SEČ, odkdy platí zákaz vycházení.

František řekl, že Vánoce by měly každého přimět, aby přemýšlel o "naší nespravedlnosti vůči tolika našim bratrům a sestrám", místo aby hověl "naši nekonečné touze po majetku" a po pomíjivém potěšení. "Bůh mezi nás přišel v chudobě a v nouzi, aby nám řekl, že když budeme sloužit chudým, prokážeme tak lásku k němu," řekl 84letý papež, který dnes odsloužil svou osmou vánoční mši.

V pátek pronese hlava katolické církve tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Výjimečně tak učiní uvnitř Apoštolského paláce, aby se s ohledem na pandemii zabránilo srocení davů věřících. Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

Všechny akce s účastí papeže mezi 24. prosincem a 6. lednem se konají v interiérech s malou nebo žádnou účastí veřejnosti a živě se přenášejí na internetu a v televizi. Italové smějí v těchto dnech vycházet jen do práce, k lékaři nebo za nutnými pochůzkami.

V Betlémě, kde se podle křesťanské věrouky před více než 2000 lety narodil Ježíš Kristus, se půlnoční mše konala jen pro úzký okruh pozvaných. Letos z obavy před covidovou nákazou nepřijel ani předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Jeho videoposelství se promítalo na zeď.

Jednotlivé věřící od sebe oddělovaly pravidelně umístěné kusy papíru v lavicích. Příchozí včetně americké velvyslankyně při OSN Kelly Craftové a její ochranky měli roušky. "Nemůžete si potřást rukou, ale můžete si navzájem popřát mír," řekl účastníkům bohoslužby ve chvíli, kdy by jinak nastalo tradiční objímání sousedů v lavicích, římskokatolický administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa.

Video: Trailer Pohádky o Vánoční hvězdě

Štědrovečerní pohádku O vánoční hvězdě natočil Karel Janák. | Video: Česká televize
 

Právě se děje

Další zprávy