Je to dezinformace, tvrdí Duka o papežových vstřícných slovech na adresu homosexuálů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 10. 2020 13:02
"Neexistuje žádný církevní dokument, který by se týkal změny nauky katolické církve v této oblasti, a to ani ze strany papeže, ani ze strany římských institucí," tvrdí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka o slovech papeže Františka, že "homosexuálové mají právo žít v rodině".
Pražský kardinál Dominik Duka.
Pražský kardinál Dominik Duka. | Foto: Jakub Plíhal

Papež František tento týden poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do civilního svazku. Uvedl to v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl ve středu představen na filmovém festivalu v Římě.

Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály.  "Homosexuálové mají právo žít v rodině. Jsou to děti Boží a mají na rodinu právo… To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o občanských svazcích, aby tímto způsobem měli právní ochranu," uvedl v dokumentárním filmu papež.

"Dokumentární film v žádném případě nemůže být vydáván za stanovisko církve v otázkách víry a mravů. Celou tuto kauzu je třeba vidět v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA; jejím cílem je znejistit a dezinformovat katolickou veřejnost," reagoval na tento výrok pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém vyjádření na webu pražského arcibiskupství

Papežova slova na adresu homosexuálů okomentoval pro Deník N také plzeňský biskup Tomáš Holub. "Myslím, že je to silná výzva, aby církev nepaušalizovala a byla schopná s vnímavostí rozlišovat a doprovázet zcela konkrétní lidi na jejich někdy velmi složitých životních cestách. Osobně si našeho papeže Františka velmi vážím, snažím se mu naslouchat a v této věci mu, myslím, dost rozumím," řekl Holub Deníku N.  

Respekt, ale ne souhlas 

Agentura Reuters připomíná, že současný papež v roce 2010, když působil jako arcibiskup v Buenos Aires, veřejně odmítl zákon, jež rozšiřoval manželství pro homosexuály. Místo toho podporoval jiné řešení, které by poskytlo homosexuálním párům právní ochranu.

V dokumentu Francesco režiséra Jevgenije Afinejevského František nyní telefonuje homosexuálnímu páru, který adoptoval tři děti. Papež dvojici vyzývá, aby děti zapojili do života jejich farnosti i navzdory možnému odporu části věřících.

Vatikán zákon o registrovaném partnerství nemá a jeho oficiální dokumenty možnost svazku homosexuálních párů vylučují. Podle doposud platného dokumentu Kongregace pro nauku víry z roku 2003 musí církev homosexuály chápat a respektovat, neznamená to ale souhlas s jejich chováním nebo uznání stejnopohlavních svazků.

Italský parlament schválil zákon umožňující civilní sňatky homosexuálů v roce 2016. Proti zákonu pořádala část italských katolíků demonstrace. Na rozdíl od předchozích let ale protesty oficiálně nezaštítila italská biskupská konference. V České republice homosexuálové mohou vstoupit do registrovaného partnerství od roku 2006. Některé iniciativy v Česku požadují, aby homosexuálové mohli vstupovat i do manželství.

VIDEO: Lidovec Marek Výborný o manželstvích homosexuálů. 

Manželství je svazek muže a ženy, je osvědčené po staletí a zaslouží si ochranu zákona, tvrdí nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 20 minutami

Vláda pošesté navrhne Zemanovi, aby se šéf BIS Koudelka stal generálem

Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl při středečním uvedení do funkce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident to kvůli svým výhradám proti kontrarozvědce a Koudelkově práci pětkrát odmítl.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování generálů loni v říjnu. Vláda tehdy jeho povýšení do generálské hodnosti navrhla už popáté. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje. "Ano, my pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce," řekl ve středu Babiš. Kabinet by o tom měl rozhodnout na pondělním řádném zasedání, doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy