"Ďáblovo dílo." Polskou církví otřásají pedofilní aféry i spor o odkaz Jana Pavla II.

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 11. 2020 11:20
Skandál s údajným dlouhodobým krytím pedofilních afér v polské katolické církvi, rozpoutaný reportáží televize TVN, nabírá na síle. Skrze jeho někdejšího blízkého spolupracovníka kardinála Stanisława Dziwisze zasahuje i zemřelého polského papeže Jana Pavla II. Kritici mluví o konci nedotknutelnosti katolické církve v Polsku včetně populární postavy papeže, obránci naopak o "ďáblově díle".
Kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý osobní sekretář papeže Jan Pavla II..
Kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý osobní sekretář papeže Jan Pavla II.. | Foto: Profimedia.cz

"Vidíme Jana Pavla II. jako velikána polské historie, nezpochybnitelného a skvělého svatého. Oni nám ale chtějí namluvit, že to byl zlý člověk. Jde o ďáblovo dílo," reagoval emotivně na nejnovější pedofilní aféry katolické církve v Polsku ředitel ultrakonzervativního katolického Rádia Maryja, kněz Tadeusz Rydzyk.

Jeho rozhořčená slova mířila k nejnovější kauze 81letého kardinála Stanisława Dziwisze, někdejšího dlouholetého osobního sekretáře papeže Jana Pavla II. (1978-2005) a po jeho smrti krakovského arcibiskupa. Nenápadný a oddaný papežův spolupracovník se ve své domovině svezl s obrovskou popularitou Jana Pavla II. jako symbolu neohroženého bojovníka proti komunismu a nezpochybnitelné pozitivní ikony Polska druhé poloviny 20. století. 

Nejnovější reportáž soukromé televize TVN nazvaná "Don Stanislao. Druhá tvář kardinála Dziwisze" ale ukazuje méně přitažlivou tvář církevního hodnostáře. Týká se současnosti i let 1995-2005, kdy už papežovo zdraví ochabovalo a Stanisław Dziwisz stejně jako vatikánský státní sekretář Angelo Sodano silně ovlivňoval dění kolem něj. 

Dziwisz podle reportáže TVN dlouhodobě zneužíval svého postavení k utajování pedofilních skandálů kněží ve svém okolí, ve Vatikánu i doma. Není jasné, zda proto, že těmto informacím nevěřil, nebo s ohledem na své přátele či známé, kterých se často týkaly. 

O opakovaném zneužívání malých chlapců knězem Janem Wodniakem mu podle TVN předal v roce 2012 detailní informace kněz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Kardinál mi řekl, že je to záležitost jiné diecéze, ale že se tím bude zabývat," prohlásil. Případ nicméně nebyl vyřešen a Dziwisz při pozdější konfrontaci řekl, že si nic nepamatuje, přestože byl podle kanonického práva povinen konat a informace okamžitě předat do Říma.   

"Osobně, na oficiální zaregistrované návštěvě u něj jsem mu tyto dokumenty předal, je možné to ověřit," oponuje v dokumentu TVN Isakowicz-Zaleski. Církevní záznamy o celé věci ale nejsou dostupné. Přes 80 minut dlouhý film mapuje střípky pěti podobných případů kněží-pedofilů, které údajně díky Dziwiszovi za podezřelých okolností vyšuměly.     

Kauzy Maciel a McCarrick

Dokument se vrací i ke starším výbušným kauzám sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, ještě za pozdního života papeže Jana Pavla II. v letech 1995-2005. Tedy v období, kdy byl Stanisław Dziwisz ve Vatikánu klíčovým členem jeho bezprostředního okolí.

Reportáž naznačuje, že právě on se na přelomu tisíciletí mohl podílet na utajování obří aféry v mexické církevní kongregaci Legionáři Kristovi. Její charismatický zakladatel, kněz Marcial Maciel Degollado, měl k papeži Janu Pavlu II. a Dziwiszovi velmi blízko a do Vatikánu pravidelně směřoval štědré finanční dary.

Ve skrytu byl ale Degollado narkoman, masivně a dlouhodobě zneužíval několik desítek nezletilých chlapců včetně členů své kongregace. Navzdory proklamovanému kněžskému celibátu se navíc stal otcem několika dětí, které pravděpodobně taky zneužíval.

Papež Jan Pavel II. (vpravo) na nedatovaném snímku s Macielem Degollado.
Papež Jan Pavel II. (vpravo) na nedatovaném snímku s Macielem Degollado. | Foto: Profimedia.cz

Oběti se pokoušely Vatikán na Degolladovu skrytou tvář opakovaně upozornit. Podle dokumentu TVN v roce 2002 napsaly - s podporou několika vlivných církevních představitelů v Mexiku - dopis adresovaný osobnímu papežovu tajemníkovi Stanisławu Dziwiszovi, nechaly ho dokonce přeložit do polštiny a nasměrovaly ho k němu třemi různými kanály.

"Je velmi nepravděpodobné, prakticky nemožné, aby se náš dopis k Dziwiszovi nedostal," tvrdí v dokumentu TVN José Barba Martin, bývalá Degolladova oběť a jeden z pisatelů inkriminovaného dopisu. Odpovědí Vatikánu bylo ale opět mlčení.

Film připomíná, že ještě o dva roky později Degollado v Římě s velkou pompou i osobním požehnáním papeže slavil 60. výročí svého kněžského svěcení. Autoři navíc citují zahraniční experty, podle kterých si Degollado shovívavost nejbližšího okolí papeže - Dziwisze i vatikánského státního sekretáře Angela Sodana - skrytě kupoval také organizací honosných akcí, které jim hradil.

Marcial Maciel
Marcial Maciel | Foto: Profimedia.cz

Jaká byla role Dziwisze?

Teprve po smrti Jana Pavla II. a nástupu Benedikta XVI. došlo k postupnému zveřejnění Degolladových deliktů, Vatikán ho potrestal pokáním a zakázal mu veřejně působit, krátce poté navíc charismatický zakladatel Legionářů Krista zemřel. Pachuť z dlouhodobého krytí jeho činů Svatým stolcem, včetně podezření z nečinnosti papežova nejbližšího okolí - tedy i tajemníka Dziwisze - ale zůstala a církevní úřady ji vyšetřují jen velmi opatrně.     

Téměř identickou roli měl podle TVN pozdější krakovský arcibiskup sehrát i v případu bývalého washingtonského kardinála Theodora McCarricka, v roce 2018 obviněného ze sexuálního zneužívání mladých mužů a následně propuštěného z duchovního stavu. Také McCarrick byl s okolím Jana Pavla II. v intenzivním kontaktu, i on do Vatikánu často vozil finanční dary a byl poté v listopadu 2000 povýšen do funkce navzdory opakovanému varování o zneužívání nezletilých a duchovních.  

Kardinál McCarrick (vlevo) na archivním snímku s jednou ze svých obětí.
Kardinál McCarrick (vlevo) na archivním snímku s jednou ze svých obětí. | Foto: ČTK

Nově zveřejněná detailní zpráva z vyšetřování McCarrickova případu uvádí, že okolí Jana Pavla II. dostalo už koncem 90. let minulého století věrohodné zprávy o biskupově chování od důležitých církevních činitelů. Přesto ho Vatikán v roce 2000 jmenoval arcibiskupem a posléze kardinálem. Podle zprávy se Jan Pavel II. mohl nechat ovlivnit ručně napsaným dopisem ze srpna 2000, který McCarrick na poslední chvíli napsal právě Dziwiszovi a v němž kategoricky popíral obvinění vůči své osobě. 

Byl jsem jen sekretář

Dnes již emeritní krakovský arcibiskup na reportáž TVN odmítl detailněji reagovat, pro mezinárodní katolický web Crux dodal, že žádá vyšetření celé kauzy "kompetentními lidmi". "Byl jsem pouze osobním sekretářem papeže. Vždy jsem respektoval kompetence jednotlivých lidí a nevstupoval do nich," dodal.

V krátkém vyjádření pro italskou agenturu ANSA si Dzwisz následně postěžoval, že jde o "dehonestující obvinění, která mají zničit službu, kterou s plnou pokorou prokazoval svatému papeži Janu Pavlu II."

"Nikdy, opakuji nikdy jsem nedostával peníze, abych skrýval informace nebo činy, které měly být předány pozornosti Svatého otce, nikdy a ještě jednou nikdy jsem nepodporoval nevhodné osoby výměnou za jakési dary v rámci jakési perverzní logiky něco za něco," bránil se.

Osobní sekretář Dziwisz se stárnoucím papežem Janem Pavlem II.
Osobní sekretář Dziwisz se stárnoucím papežem Janem Pavlem II. | Foto: ČTK

Skandál kolem jedné z nejvlivnějších postav polské katolické církve, navíc úzce spojené s ikonickým papežem Janem Pavlem II., budí ale v jeho vlasti velký rozruch, včetně církevních kruhů. Podle kriticky laděného dominikána Macieje Zięby, autora nedávno vydané knihy o pontifikátu Jana Pavla II, jde v případě dokumentu TVN trochu o "střelbu naslepo" s řadou nedořečených nebo zavádějících informací.

Dominikán odmítá, že by za skandály kolem Dziwisze nesl přímou odpovědnost také Karol Wojtyla. V případě nominace arcibiskupa McCarricka si podle něj Jan Pavel II. zadal detailní interní šetření. Od amerických biskupů, kteří se stali součástí "korporátní klerikální kultury", ale nedostal klíčové informace.

Méně shovívavý je Zięba k samotnému Stanisławu Dziwiszovi, který může podle něj být podezřelý z "vědomých nebo nevědomých aktů přehlížení" pedofilních skandálů. Zaskočil ho také kardinálův "nedostatek soucitu s obětmi". Ten podle jiných církevních historiků souvisí s dobou komunismu, ve které státní bezpečnost často vydírala katolické kněze s pomocí vymyšlených nebo nafouknutých obvinění. 

Zametání pod koberec

"Pedofilie není v polské katolické církvi marginální věc. Vatikán v současnosti řeší případy několika desítek polských biskupů, kteří jsou podezříváni ze zametání těchto skandálů pod koberec a ochrany kněží před odpovědností. Podle řady Poláků případ Dzwisze ukazuje, že zakrývání pedofilních skandálů v polské církvi i Vatikánu bylo systematické," tvrdí publicista Aleksandr Kaczorowski.  

Podle profesora Andrzeje Kobylińského z varšavské Univerzity Stefana Wyszynského nepředával téměř žádný polský hierarcha do Vatikánu až do roku 2007 informace o pedofilních skandálech kněží, přestože k tomu byl dle předpisů zavázán. K radikální změně situace došlo až po roce 2016, kdy papež František výrazně zpřísnil postihy za takové jednání, uvedl Kobyliński v rozhovoru pro Dziennik Gazeta Prawna. Teprve to nyní podle duchovního spustilo konkrétní vyšetřování těchto případů v Polsku.   

Pedofilní skandály mezitím v zemi dramaticky srazily popularitu katolické církve. Tu si řada liberálních katolíků čím dál silněji spojuje s vládou konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost, jejího dramatického zpřísňování protipotratové politiky i dalších kroků, proti kterým nemalá část Poláků hlasitě protestuje.

"Katolická církev, včetně Dziwisze a Jana Pavla II., už nemůže počítat se shovívavostí velké části polské společnosti a médií, což bylo doposud nepsaným zvykem. Pro polovinu Poláků už není Jan Pavel II. autoritou. Pro řadu z nich nikdy nebyl a nyní se to nebojí vyslovit otevřeně," dodává publicista Kaczorowski.        

Video: Kauzy zneužívání nezletilých v katolické církvi

Musíme si přiznat, že se to týká i nás, popřít to je velmi jednoduché, stále nejsme zvyklí o tom ve společnosti mluvit, říká Marek Drábek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy