Papež: Válka je prohrou lidstva. Modlete se za Sýrii

ČTK ČTK
7. 9. 2013 20:55
Papež se staví proti plánům na zasazení vojenských úderů proti režimu Bašára Asada.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu večer na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vedl modlitbu za mír v Sýrii a dalších krizových končinách světa.

"Válka je vždy prohrou lidstva," zdůraznil před 70 000 lidmi na náměstí, nejen katolíky, ale i představiteli dalších vyznání, včetně muslimů. Podle papeže je možné nejít cestou války, ale usilovat o mír a usmíření.

Papež již dříve vyzval věřící, aby sobotu zasvětili modlitbám a půstu proti vojenskému řešení syrské krize. "Ať se po celé Zemi zdvihne silné volání po míru," vzkázal pontifik miliardě katolíků, dalším křesťanům, stoupencům dalších vyznání i bezvěrcům.

"Mír je dobrem, které překonává všechny překážky, protože je to dobrem pro celé lidstvo," napsal ještě v pátek na Twitteru.

Papež se staví proti plánům na zasazení vojenských úderů proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které zvažují Spojené státy a Francie v odvetě za použití chemických zbraní.

Papež se obává, že intervence povede k ještě horším masakrům a nebude moci zůstat omezena. František zaslal i dopis světovým státníkům na summitu G20 v Petrohradu, ve kterém je "z hloubi srdce" zapřísahal, aby se zřekli vojenské zásahu v Sýrii.

O týden dříve, 1. září, papež na vatikánském ústředním náměstí použití chemických zbraní v Sýrii důrazně odsoudil. "Boží soud a soud historie zváží naše činy. Před tím není úniku," zahřímal obvykle mírný František. "Válka plodí válku! Násilí plodí násilí!"

 

Právě se děje

před 21 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy