Papež: Válka je prohrou lidstva. Modlete se za Sýrii

ČTK ČTK
7. 9. 2013 20:55
Papež se staví proti plánům na zasazení vojenských úderů proti režimu Bašára Asada.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu večer na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vedl modlitbu za mír v Sýrii a dalších krizových končinách světa.

"Válka je vždy prohrou lidstva," zdůraznil před 70 000 lidmi na náměstí, nejen katolíky, ale i představiteli dalších vyznání, včetně muslimů. Podle papeže je možné nejít cestou války, ale usilovat o mír a usmíření.

Papež již dříve vyzval věřící, aby sobotu zasvětili modlitbám a půstu proti vojenskému řešení syrské krize. "Ať se po celé Zemi zdvihne silné volání po míru," vzkázal pontifik miliardě katolíků, dalším křesťanům, stoupencům dalších vyznání i bezvěrcům.

"Mír je dobrem, které překonává všechny překážky, protože je to dobrem pro celé lidstvo," napsal ještě v pátek na Twitteru.

Papež se staví proti plánům na zasazení vojenských úderů proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které zvažují Spojené státy a Francie v odvetě za použití chemických zbraní.

Papež se obává, že intervence povede k ještě horším masakrům a nebude moci zůstat omezena. František zaslal i dopis světovým státníkům na summitu G20 v Petrohradu, ve kterém je "z hloubi srdce" zapřísahal, aby se zřekli vojenské zásahu v Sýrii.

O týden dříve, 1. září, papež na vatikánském ústředním náměstí použití chemických zbraní v Sýrii důrazně odsoudil. "Boží soud a soud historie zváží naše činy. Před tím není úniku," zahřímal obvykle mírný František. "Válka plodí válku! Násilí plodí násilí!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 8 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy