Útok na Sýrii bude větší. Vzlétnou i bombardéry B-2

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2013 15:45
Původní plán, počítající jen se střelami s plochou dráhou letu, už zřejmě neplatí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Podporu Kongresu ve válce proti Sýrii ještě Barack Obama nemá jistou, ale pokud ji získá, dá rozkaz k mnohem rozsáhlejšímu úderu, než původně zvažoval.

Vyplývá to z informací lidí, kteří se podílejí na plánech intervence. Obama hovořil nejdříve o omezených úderech, teď se rýsuje daleko větší operace.

Televize CNN cituje jednoho z představitelů Obamovy administrativy, který pod podmínkou zachování anonymity novinářům sdělil, že kromě už dříve avizovaných střel s plochou dráhou letu nasadí Američané zřejmě i bombardéry.

Ve vzdušném prostoru Sýrie, která má velmi kvalitní a rozsáhlou protiletadlovou obranu, vybudovanou s pomocí Ruska, budou životy pilotů v ohrožení. Bombardéry ale mohou útočit i z větší vzdálenosti a odpalovat tzv. stand-off missiles.

Bombardér B-52H
Bombardér B-52H | Foto: US Air Force

Novinář televize ABC Jonathan Karl byl na palubě letounu Air Force One, kterým Obama letěl na návštěvu Švédska. Podle Karla se hovoříči hovořilo o nasazení bombardérů B-2 Stealth a obřího B-52 Stratofortress.

Nezávisle na tom potvrdily tuto informaci jiné zdroje i listu Wall Street Journal.

"Úder, který se připravuje, způsobí Asadovým silám během osmačtyřiceti hodin více škody, než jim způsobili povstalci za dva a půl roku," citovala televize ABC jednoho z bezpečnostních poradců Obamy.

Letouny B-2 Spirit jsou dislokovány na základně v Missouri v USA, v Kataru mají Spojené státy bombardéry B-1, schopné letět extrémně nízko nad zemským povrchem.

Obamův první plán počítal jen se střelami s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalovanými z lodí ve Středozemním moři.

Zapojení letadel může znamenat, že operace bude delší a že jejím cílem je výrazněji vojensky oslabit režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská armáda přemístila vojáky a techniku z některých míst, kde se předpokládá útok, do obydlených oblastí. Podle svědků například do škol nebo mešit.

Předseda Sboru náčelníků štábů Armády USA ve středečním vystoupení v Senátu prohlásil, že zpravodajci "pohyb v Sýrii" monitorují a vědí o něm.

Americký úder má směřovat na vojenská letiště, pozice dělostřelectva, sklady paliva a armádní komunikační centra. Nepředpokládá se, že by terčem raket byly přímo i sklady chemických zbraní.

Sýrie má podle odhadů západních rozvědek možná stovky tun chemikálií. Sarinu, plynu VX či tabunu.

Ve Středozemním moři mají USA čtyři vojenská plavidla, v Rudém moři pak letadlovou loď USS Nimitz s letouny F-18. Jediným tabu tak zřejmě zůstane nasazení pozemních jednotek. Kongres velmi pravděpodobně v rezoluci, kterou (možná) schválí, výslovně vyloučí takovou možnost.

Kongres se sejde v pondělí 9. září a hlasovat o použití síly bude pravděpodobně v úterý či ve středu. Jestliže válka začne, pak se tak stane uprostřed nebo ke konci příštího týdne.

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 15 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy