Útok na Sýrii bude větší. Vzlétnou i bombardéry B-2

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2013 15:45
Původní plán, počítající jen se střelami s plochou dráhou letu, už zřejmě neplatí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Podporu Kongresu ve válce proti Sýrii ještě Barack Obama nemá jistou, ale pokud ji získá, dá rozkaz k mnohem rozsáhlejšímu úderu, než původně zvažoval.

Vyplývá to z informací lidí, kteří se podílejí na plánech intervence. Obama hovořil nejdříve o omezených úderech, teď se rýsuje daleko větší operace.

Televize CNN cituje jednoho z představitelů Obamovy administrativy, který pod podmínkou zachování anonymity novinářům sdělil, že kromě už dříve avizovaných střel s plochou dráhou letu nasadí Američané zřejmě i bombardéry.

Ve vzdušném prostoru Sýrie, která má velmi kvalitní a rozsáhlou protiletadlovou obranu, vybudovanou s pomocí Ruska, budou životy pilotů v ohrožení. Bombardéry ale mohou útočit i z větší vzdálenosti a odpalovat tzv. stand-off missiles.

Bombardér B-52H
Bombardér B-52H | Foto: US Air Force

Novinář televize ABC Jonathan Karl byl na palubě letounu Air Force One, kterým Obama letěl na návštěvu Švédska. Podle Karla se hovoříči hovořilo o nasazení bombardérů B-2 Stealth a obřího B-52 Stratofortress.

Nezávisle na tom potvrdily tuto informaci jiné zdroje i listu Wall Street Journal.

"Úder, který se připravuje, způsobí Asadovým silám během osmačtyřiceti hodin více škody, než jim způsobili povstalci za dva a půl roku," citovala televize ABC jednoho z bezpečnostních poradců Obamy.

Letouny B-2 Spirit jsou dislokovány na základně v Missouri v USA, v Kataru mají Spojené státy bombardéry B-1, schopné letět extrémně nízko nad zemským povrchem.

Obamův první plán počítal jen se střelami s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalovanými z lodí ve Středozemním moři.

Zapojení letadel může znamenat, že operace bude delší a že jejím cílem je výrazněji vojensky oslabit režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská armáda přemístila vojáky a techniku z některých míst, kde se předpokládá útok, do obydlených oblastí. Podle svědků například do škol nebo mešit.

Předseda Sboru náčelníků štábů Armády USA ve středečním vystoupení v Senátu prohlásil, že zpravodajci "pohyb v Sýrii" monitorují a vědí o něm.

Americký úder má směřovat na vojenská letiště, pozice dělostřelectva, sklady paliva a armádní komunikační centra. Nepředpokládá se, že by terčem raket byly přímo i sklady chemických zbraní.

Sýrie má podle odhadů západních rozvědek možná stovky tun chemikálií. Sarinu, plynu VX či tabunu.

Ve Středozemním moři mají USA čtyři vojenská plavidla, v Rudém moři pak letadlovou loď USS Nimitz s letouny F-18. Jediným tabu tak zřejmě zůstane nasazení pozemních jednotek. Kongres velmi pravděpodobně v rezoluci, kterou (možná) schválí, výslovně vyloučí takovou možnost.

Kongres se sejde v pondělí 9. září a hlasovat o použití síly bude pravděpodobně v úterý či ve středu. Jestliže válka začne, pak se tak stane uprostřed nebo ke konci příštího týdne.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 6 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy