Kerry chce o úderu v Sýrii přesvědčovat arabské země

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2013 7:20
Z evropských zemí ho v sobotu podpořily jen dvě: Francie a Dánsko
John Kerry a Francois Hollande.
John Kerry a Francois Hollande. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr zahraničí John Kerry se v neděli sejde v Paříži s delegací Ligy arabských států.

Kerry se bude snažit přesvědčit arabské země o nutnosti vojenského úderu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada za jeho údajné používání chemických zbraní. Liga arabských států před týdnem vyzvala OSN a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost za vývoj v Sýrii, a údajně je ochotna zásah z velké části financovat.

Snaha Washingtonu získat spojence pro vojenský zásah zatím příliš úspěšná není.

Americký prezident Barack Obama zůstal na petrohradském summitu skupiny G20 v této věci víceméně osamocen a ani sám Kerry v sobotu nepřesvědčil šéfy diplomacií EU o nutnosti úderu v Sýrii.

Na setkání v litevském Vilniusu americké stanovisko podpořila jen Francie, která to činí již od začátku krize, a také Dánsko, odkud pochází generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

V závěrečném prohlášení vyzvala unie alespoň k jasné a rázné odpovědi prostřednictvím OSN.

Ministři zahraničí evropské osmadvacítky v sobotu podle agentury AP naléhali na Spojené státy, aby případný vojenský útok proti Sýrii alespoň odložily, dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o tamním srpnovém chemickém útoku.

Kerry jim ale dal najevo, že USA nepřijaly žádné rozhodnutí o tom, že budou na výsledky čekat. Slíbil jim alespoň, že s jejich pochybnostmi seznámí zbytek vlády prezidenta Baracka Obamy.

Země EU proto kvitovaly s povděkem, že na výsledky zprávy slíbil v pátek počkat francouzský prezident François Hollande, který jako jediný zástupce Západu s dostatečně velkými vojenskými prostředky k zapojení do bojové akce plně podporuje USA.

Obama: Nestrkejte hlavu do písku

USA podezírají z použití chemických zbraní režim syrského prezidenta Bašára Asada a chtějí jej potrestat vojenským úderem. Američané ale nemají k akci ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, kterou blokuje čínský a ruský nesouhlas, ani nedokázali dát dohromady širší koalici.

Není ani jasné, zda intervenci schválí obě komory amerického Kongresu; ve Sněmovně reprezentantů zatím názor Bílého domu podporuje výrazná menšina.

Prezident Barack Obama v sobotním rozhlasovém vystoupení vyzval zákonodárce, aby nestrkali hlavu do písku a podpořili ozbrojený zásah proti syrskému režimu.

"Nemůžeme zůstat slepí vůči záběrům ze Sýrie... Proto žádám členy Kongresu z obou stran, aby se sjednotili a jednali, abychom se zasadili o takový svět, v jakém chceme žít, svět, který chceme zanechat pro naše děti a budoucí generace," řekl Obama.

Varoval, že jinak teroristické skupiny a totalitní režimy usoudí, že mají volné ruce. Už v pátek na summitu G20 v Petrohradu pak hovořil o časově i rozsahem omezené vojenské akci, která by však oslabila schopnost Asadova režimu používat chemické zbraně.

USA a Francie: Jdeme spolu

Podle agentury AFP se drtivá většina 26 zemí EU staví velmi rezervovaně, pokud ne rovnou odmítavě k možnosti vojenské operace.

Německý týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung uvedl, že první poznatky by inspektoři mohli zveřejnit koncem příštího týdne a stejně se v sobotu večer vyjádřil i prezident Hollande.

Kerry a jeho francouzský protějšek Laurentem Fabiusem později potvrdili vůli svých zemí zúčastnit se akce proti Sýrii.

"Francie a USA jdou spolu," řekl Fabius na večerní tiskové konferenci v Paříži. Kerry dodal, že k vojenskému zásahu je připravena "řada zemí".

Inspektoři na viníka neukážou

Fabius už v pátek ve Vilniusu varoval před zklamáním, které mohou výsledky zprávy přinést. Inspektoři podle něj odpoví pouze na otázku, zda šlo o chemický útok, což už nezpochybňuje ani syrský režim a jeho spojenci v čele s Ruskem, ale na viníka neukážou.

"Požadujeme jasnou a ráznou odpověď," aby se zabránilo dalšímu použití chemických zbraní v Sýrii, prohlásila dnes před novináři šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Podle ní se ministři EU shodli, že je dostatek důkazů o tom, že chemický útok v Sýrii velmi pravděpodobně provedl tamější režim. "EU zdůrazňuje potřebu pokročit v řešení syrské krize prostřednictvím OSN," dodala Ashtonová.

"Mezinárodní společenství musí prostřednictvím OSN vyslat jasný signál, že podobné zločiny nejsou akceptovatelné. EU bude aktivně podporovat Radu bezpečnosti, aby vyvolala proces vedoucí k aktivizaci Mezinárodního tribunálu pro Sýrii. EU se shoduje, že jediné životaschopné řešení je možné pouze prostřednictvím politických jednání," uvedlo po jednáních české ministerstvo zahraničí.

Německo se přidává k výzvě

Argument, že o zásahu by měla rozhodnout Rada bezpečnosti OSN, podporuje i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nebo Rusko a Čína. Tyto země s právem veta ale jak známo odmítají protisyrskou rezoluci.

Ministři zahraničí EU se v sobotu ztotožnili s páteční výzvou poloviny účastníků summitu zemí skupiny G20 v Petrohradu, která se výslovně o vojenském zásahu nezmiňovala, požadovala ale důraznou akci.

Německý ministr zahraničí Guido Westervelle po sobotním jednání oznámil, že se Berlín rozhodl k této mezinárodní reakci připojit. V Petrohradu se ještě k prohlášení poloviny skupiny G20 ještě Německo zastoupené kancléřkou Angelou Merkelovou neznalo.

Podle USA syrský režim zapříčinil plynovým útokem smrt 1429, z toho 426 dětí. Asadova vláda to odmítá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy