Papež kritizoval zbrojní průmysl a vyzval k míru na Blízkém východě i na Ukrajině

ČTK ČTK
25. 12. 2023 13:10
Papež kritizoval zbrojní průmysl a vyzval k míru na Blízkém východě i na Ukrajině

Papež František ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyjádřil bolest nad oběťmi útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října a vyzval k ukončení izraelské vojenské operace a k řešení humanitární krize v Pásmu Gazy. Apeloval i na propuštění zbývajících rukojmích zadržovaných Hamásem. V poselství žádal papež také ukončení konfliktu na Ukrajině a na dalších místech světa.

Velkou část poselství věnoval papež kritice zbrojního průmyslu a obchodování se zbraněmi. "Jak můžeme mluvit o míru, když výroba zbraní, jejich prodej a obchodování s nimi jsou na vzestupu?" prohlásil papež. "Mělo by se o tom mluvit a psát, abychom odhalili zájmy a zisky, které jsou hybateli válek," zdůraznil.

"Ať (mír) zavládne v Izraeli a Palestině, kde válka ničí životy lidí. Myslím na ně na všechny, zvlášť pak na křesťanské komunity v Gaze a v celé Svaté zemi," řekl papež ve svém poselství předneseném z balkonu Vatikánské baziliky k tisícům lidí shromážděných dole na náměstí.

Kromě Blízkého východu a Ukrajiny zmínil papež také politické, sociální a vojenské konflikty v zemích, jako jsou Sýrie, Jemen, Libanon či Arménie a Ázerbájdžán, a hájil práva migrantů po celém světě.

 

Právě se děje

Další zprávy