Papež František přistál v Barmě. Zemi navštěvuje v době, kdy z ní prchají statisíce Rohingů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2017 13:48
Vůbec poprvé v historii Barmy navštívila tuto zemi hlava katolické církve. Papež František přicestoval v době, kdy státem zmítá uprchlická krize. Před násilím uteklo do sousedního Bangladéše už 620 tisíc muslimských Rohingů.
Papež František navštívil Barmu.
Papež František navštívil Barmu. | Foto: Reuters

Rangún - Papež František v pondělí přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země.

Po příletu do největšího města Rangúnu se papež setkal s mocným šéfem barmské armády, která je obviňována z brutálního tažení proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země.

Před násilnostmi v barmském Arakanském státě uprchlo od konce srpna do sousedního Bangladéše na 620 tisíc Rohingů.

Podle agentury AFP papežova schůzka s generálem Min Aun Hlainem v rezidenci rangúnského arcibiskupa trvala pouhých 15 minut. "Hovořili o velké odpovědnosti úřadů země v tomto přechodném období," komentoval schůzku stručně Vatikán.

OSN i USA situaci v regionech obývaných Rohingy označily za etnické čistky. Organizace pro lidská práva barmské vojáky obviňují ze zabíjení, mučení a znásilňování rohingských civilistů a vypalování rohingských vesnic.

Barmská armáda obvinění odmítá a uvádí, že její operace v Arakanském státě jsou reakcí na srpnové útoky rohingských povstalců na stanoviště barmských bezpečnostních sil.

Podle analytiků bude nynější papežova cesta zřejmě zatím největší prověrkou jeho oceňovaných diplomatických schopností.

Nejvyšší katoličtí představitelé Barmy předem vyzvali papeže, aby během svého pobytu nepoužíval výraz Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země, jež Rohingy žijící v Barmě po generace neuznává jako etnikum a považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše bez práva na barmské občanství.

Podle místních katolických duchovních by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

Jen menšina katolíků

Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě jen asi 659 tisíc katolíků. Tisíce z nich přijely vlaky či autobusy do Rangúnu, aby přivítaly papeže cestou z letiště do centra města.

Na rangúnském letišti čekali na papeže Františka zástupci barmských etnických menšin v tradičních oděvech a děti mu po výstupu z letadla předaly květiny. V Rangúnu bylo v souvislosti s papežovou návštěvou rozmístěno velké množství členů pořádkové policie, žádné známky protestů se ale neobjevily, napsala agentura Reuters.

V úterý má papež v metropoli Neipyijtu na programu setkání s prezidentem Tchin Ťjoem a nositelkou Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij, která čelí mezinárodním kritikám, že se Rohingů nezastává. Ve středu bude papež František sloužit v Rangúnu mši pro místní katolickou komunitu a sejde se s buddhistickými vůdci. Ve čtvrtek bude pokračovat v cestě do Bangladéše.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy