Vatikán - Papež František v neděli poprvé svatořečil. Mezi svaté se zařadilo zhruba 800 jihoitalských mučedníků, kteří v 15. století odmítli konvertovat k islámu, přestože by jim to zachránilo život.
Svatými se také staly dvě ženy z Mexika a Kolumbie, které žily na přelomu 19. a 20. století.
Na obřad na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu dorazilo v neděli okolo 70 000 věřících, mezi nimi také kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Kolumbijka Laura Montoyová Upeguiová je totiž prvním člověkem z Kolumbie, který kdy byl římskokatolickou církví svatořečen.
Upeguiová na začátku 20. století založila misii, jež se zasloužila o pomoc indiánům v době, kdy byli považováni za druhořadé občany.
Podívejte se, jak papež František poprvé svatořečil:
Druhou svatořečenou ženou je María Guadalupe Garcíová Zavalaová, která se vyznamenala pomocí chudým a ochranou katolíků před vládním pronásledováním ve 20. letech minulého století.
Osm set svatořečených mučedníků zemřelo v roce 1480 během obléhání jihoitalského města Otranto. Odmítli se vzdát své víry výměnou za záchranu života, jak jim navrhnul vůdce Turků, kteří město napadli.
Aby mohl být člověk svatořečen, vyžaduje římskokatolická církev, aby mu byly prokázány alespoň dva zázraky - nejprve jeden kvůli blahořečení, pak druhý pro samotné svatořečení.
V případě osmi set italských mučedníků bylo od prvního zázraku upuštěno, protože byli zabiti pro svou víru. Druhým zázrakem bylo údajné vyléčení jeptišky trpící rakovinou. Ta se měla uzdravit poté, co se modlila u památníku otrantských mučedníků.
Papež se během proslovu dotkl i současného utiskování některých křesťanů. "Spolu s uctíváním těchto otrantských mučedníků se obracíme na Boha, aby podpořil dnešní křesťany, kteří v mnoha koutech současného světa trpí násilnostmi, a aby jim dal odvahu věřit a odpovídat na zlo dobrem," řekl papež.