Jeruzalém/Rafah - Některé palestinské tunely vedoucí pod hranicí z Gazy do Egypta už byly opět zprovozněny. Právě jejich zničení bylo hlavním cílem izraelské vojenské operace v Gaze, která trvala 22 dní a skončila v neděli ráno.
Izrael přitom dal najevo, že si v případě znovuotevření tunelů vyhrazuje právo sáhnout k vojenské operaci znovu.
Premiér Ehud Olmert rovněž prohlásil, že invaze posunula Izrael blíže k propuštění zajatého vojáka Gilada Šalita, kterého Hamás zajal v červnu 2006.
Obchod je obchod
Podle agentury Reuters se ve čtvrtek na hranici Gazy s Egyptem shromáždily stovky Palestinců a začaly opravovat tunely, které mnozí z nich provozují jako podnikatelskou činnost.
"Brzy už bude v provozu, nebudu sem dodávat žádné drogy nebo zbraně. Mám v plánu to využít na to, co lidé potřebují nejvíc - palivo a jídlo. A je to velmi výnosné," sdělil agentuře osmnáctiletý Mohamed, který společně s dalšími třemi partnery zaplatil za vybudování tunelu 40 tisíc dolarů.
Místní obyvatelé Reuters řekli, že dalšími podzemními chodbami už proudí benzin a petrolej. Podle BBC to potvrzují i televizní záběry.
Izrael před koncem ofenzivy prohlásil, že se mu 60 až 70 procent tunelů podařilo zničit, ministr obrany Ehud Barak ve středu uvedl, že jich bylo celkem 150.
Kromě soukromých tunelů, kterými se dopravuje zejména nedostatkové spotřební zboží, cigarety, palivo, náhradní díly apod. totiž chodbami, které vlastní islamistické hnutí Hamás, do pásma proudí zbraně, rakety a munice. A právě vyzbrojování Hamásu se Izrael pokoušel svou ofenzivou zastavit.
Jak otevřít hranici?
"Ve věci musí být jasno - Izrael si vyhrazuje právo na vojenskou odvetu proti tunelům jednou provždy," citovala agentura AFP izraelskou ministryni obrany Cipi Livniovou. "Pokud budeme muset jednat, uděláme to, využijeme našeho práva na legitimní obranu, nenecháme náš osud v rukou... Egypťanů ani Evropanů ani Američanů."
Novináři nemají do tunelů Hamásu - na rozdíl od některých provozovaných soukromníky - přístup, takže podle Reuters není možné ověřit, zda začaly fungovat i tyto.
Právě tunely jsou v době, kdy jsou hranice blokované jak Izraelem, tak Egyptem, jedinou možností, jak se do pásma může různé zboží dostat.
Představitelé OSN vyzvali Izrael, aby otevřel hraniční přechody a povolil do Gazy dovážet jakoukoliv pomoc, nejen tu humanitární, jako léky nebo jídlo.
Izrael podmiňuje uvolnění hranic návratem zahraničních pozorovatelů a pohraničníků Palestinské samosprávy ovládané Fatahem Mahmúda Abbáse, kteří byli vyhnáni po krátké válce mezi Fatahem a Hamásem v červnu 2007. Od té doby Hamás ovládá Gazu.
Šalit na obzoru
Další podmínkou Tel Avivu je propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého Hamás zajal v červnu 2006. Islamisté chtějí výměnou za Šalita amnestii pro 1400 palestinských vězňů zadržovaných v izraelských věznicích včetně 450 bojovníků hnutí.
Izrael dosud propustit bývalé ozbrojence odmítal, nyní však údajně své stanovisko přehodnocuje, a to právě kvůli nedávné ofenzivě, která prý Hamás velmi oslabila.
"Věřím, že vojenská operace v Gaze vytvořila páky, které mohou urychlit návrat Gilada Šalita," prohlásil Ehud Olmert na čtvrteční tiskové konferenci. Premiér detaily neposkytl, spekuluje se, že chce výměnu uskutečnit do 10. února, kdy se konají nové volby.
Na konferenci v Káhiře se nyní jedná o tom, jak ze současného klidu zbraní učinit trvalejší příměří. Izraelská ofenziva v Gaze si podle palestinských lékařských zdrojů vyžádala životy více než 1300 Palestinců, nejméně polovina z nich mají být civilisté. Izrael přišel o deset vojáků, tři izraelští civilisté zahynuli při explozích raket vystřelených z Gazy.