Ramalláh - Palestinská vláda národní jednoty, podporovaná jak hnutím Fatah, tak konkurenčním Hamásem, složila v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu přísahu.
Hnutím se na poslední chvíli podařilo překonat spory, které ještě pár hodin před ceremonií měly, napsaly světové agentury.
Vytvoření kabinetu je důležitým krokem na cestě k ukončení sedmiletých rozporů, které mezi Fatahem prezidenta Mahmúda Abbáse a Hamásem, jenž ovládá pásmo Gazy, vládly.
Spory do poslední chvíle
Obě strany vyjednávaly o obsazení jednotlivých míst údajně až do posledních minut před slavnostní přísahou. Hamás totiž nesouhlasil s tím, že Abbás vyloučil z vlády post ministra pro záležitosti vězňů, který má na starosti palestinské vězně v izraelských věznicích.
Jeden z představitelů Hamásu následně krátce před ceremoniálem oznámil, že se spor podařilo vyřešit údajně tím, že agenda bude spadat do pravomocí premiéra.
Černou kapitolu ukončí technokraté
Mahmúd Abbás se následně nechal slyšet, že vytvoření vlády národní jednoty znamená "ukončení sporů" mezi Palestinci. Tyto rozepře jim podle něj jen škodily.
"Černá kapitola naší historie bude navždy uzavřena a nikdy se již nevrátí," dodal Abbás. Podobně na vytvoření kabinetu reagoval i Hamás. "Rozpory jsou za námi," uvedl mluvčí hnutí Samí abú Zuhrí.
Nová vláda se skládá z technokratů a má se řídit pragmatickým politickým programem. Bude prý rovněž dodržovat závazky předchozích palestinských samospráv.
Podle palestinské agentury Maan je ve vládě pět ministrů z Gazy. Premiérem je Ramí Hamdalláh, který bude rovněž zastávat funkci ministra vnitra. Místopředsedou vlády zůstává Zijád abú Amr, který je rovněž ministrem kultury. Rovněž ve funkci setrvá druhý místopředseda Muhammad Mustafá a ministr financí Šukrí Bišára.
Velké dohady panovaly ohledně ministra zahraničí Rijáda Málikího, který dosud vedl diplomacii kabinetu na Západním břehu Jordánu. Hamás ho totiž odmítal. Nakonec si ale svou funkci udržel i v nové vládě národní jednoty.
Slavnostní přísaha, kterou přenášela živě televize, proběhla v Ramalláhu, který je sídlem palestinské vlády. Tři ministři z Hamásu se ceremonie nemohli zúčastnit, protože je Izrael odmítl pustit z Gazy na západní břeh, uvedla agentura Reuters.
Židovský stát je proti
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval již v neděli mezinárodní společenství, aby novou palestinskou vládu neuznávalo.
"Vyzývám všechny zodpovědné členy mezinárodního společenství, aby neuznávali vládu, jejíž součástí je Hamás," řekl Netanjahu před zasedáním vlády. Uznáním nové vlády by podle něj "posílil terorismus", protože Hamás usiluje o zničení Izraele.
Na palestinských územích panuje od roku 2007 dvojvládí. Pásmo Gazy vede Hamás, Západnímu břehu vládne Fatah.
Sídlo samosprávy, která má řídit obě území, je v Ramalláhu a v jejím čele je Abbás. Hamás na rozdíl od Fatahu nechce jednat s Izraelem a v programu má boj proti němu. Zda se ho vzdá teď, když bude mít své zástupce ve vládě, není jasné.