Před chaosem na palestinských územích varuje zpráva Mezinárodní krizové skupiny (ICG) se sídlem v Bruselu.
"Dnes je situace o jeden jediný tragický krok, například zavraždění vysokého představitele Fatahu nebo Hamasu, vzdálena všeobecnému chaosu," uvádí se ve zprávě.
- V Palestině se bojuje, hoří parlament - NAJDETE ZDE
Pokojně Hamas neodejde
Za neuvážené považují analytici také odhodlání palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse uspořádat 26. července referendum o návrhu palestinské státnosti, v němž je zakotveno nepřímé uznání Izraele. Výsledkem může být rozdmýchání ještě větších bojů mezi Fatahem a vládním radikálním hnutím Hamas.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Hranice Izraele. Otázkou je: Kde a kdy?
- Kadima, most mezi snem a realitou
- Izrael: Terčem je každý člen vlády Hamasu
"V tomto stále krvavějším mocenském boji mobilizují oba tábory ozbrojené milice, dělají si zásoby zbraní a uchylují se k zabíjení a šíření chaosu," stojí ve zprávě.
Podle analytiků Palestinci navíc v současnosti čelí jednomu velkému problému: nepříznivému postoji cizích mocností.
USA, Evropská unie a Izrael zastavily svou pomoc i další peněžní převody v důsledku rezolutního odmítnutí Hamasu uznat židovský stát, vzdát se násilí a přistoupit na dosavadní mírové dohody, což vedlo k finančnímu zhroucení palestinské správy, která není schopna vyplácet mzdy svým zaměstnancům ani zajišťovat základní služby.
Blízkovýchodní kvartet spoléhá na to, že sankce uvalené na palestinskou správu a sílící nespokojenost Palestinců zajistí pád vlády Hamasu. Jestliže se tak ale stane, Hamas neodejde ze scény pokojně.
"Hamas by se s největší pravděpodobností uchýlil k vnitropalestinskému nebo protiizraelskému násilí a způsobil tak maximální chaos," tvrdí evropští analytici.
Podporujeme Vás, ale jednejte s Abbásem
Izraelsko-palestinská jednání se tak dostávají na druhou kolej. Premiér Ehud Olmert přesto na svých zahraničních cestách žádá o pomoc při řešení izraelsko-palestinského konfliktu spojence i bezprostřední sousedy. Po Spojených státech, Káhiře a Ammánu zamířil Olmert tentokrát na návštěvu Evropy.
V Londýně a dnes také Paříži hodlá najít podporu pro svůj plán na nové rozmístění židovských osadníků na Západním břehu Jordánu.
Britský premiér Tony Blair během včerejšího jednání s Olmertem vyzval k rychlému dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Varoval svět, že v opačném případě hrozí, že Izrael půjde vlastní cestou.
"Skutečnost je taková, že buď se tato věc pohne vpřed jednáním, nebo se ocitneme ve slepé uličce, kterou se Izrael bude snažit sám odblokovat," řekl Blair.
Reakce arabských států stejně jako západních zemí vůči Izraeli jsou však smíšené. Dokonce i nejvěrnější partner, jakým americký prezident George Bush je, vyzval Olmerta k jednání s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Ten však trvá na svém.
"Izrael nikdy nepřistoupí na stažení za hranici z roku 1967," prohlásil. Pod tlakem mezinárodního společenství však bude muset přece jen k jednacímu stolu s palestinským prezidentem Abbásem zasednout, tedy pokud vnitropolitická situace v Palestině nepřipraví světu další překvapení.