Hamás požehnal bombovému útoku v Tel Avivu

K explozi došlo krátce před polednem v autobusu městské hromadné dopravy
Autobus po výbuchu v Tel Avivu
Autobus po výbuchu v Tel Avivu | Foto: Reuters

* K útoku se přihlásily Brigády mučedníků od al-Aksá

Tel Aviv - V autobuse v izraelském přístavním městě Tel Avivu vybuchla ve středu krátce před polednem bomba. Zprávu televizní stanice Channel 10 citovala agentura Reuters.

Podle policie, která hovoří o "teroristickém útoku", zůstalo po explozi "dvacet vesměs lehce zraněných osob". Pouze ve třech případech se jedná o středně těžká zranění.

K útoku se přihlásila ozbrojená složka strany Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Brigády mučedníků od Al-Aksá. Pachatelé atentátu unikli, uvedly brigády v prohlášení, o němž informoval izraelský internetový portál Ynet. K odpovědnosti za útok se podle agentury APA kromě toho přihlásila i další ozbrojená palestinská skupina Výbory lidového odporu.

Atentát na autobus městské dopravy se odehrál v centru města na bulváru krále Šaúla nedaleko budovy patřící izraelskému ministerstvu obrany.

Není zatím zřejmé, zda útok souvisí s eskalací konfliktu mezi Izraelci a palestinským hnutím Hamás, které začalo území židovského státu minulý týden ostřelovat raketami. Vláda v Jeruzalémě následně povolala třicet tisíc rezervistů a nechala bombardovat Pásmo Gazy.

"Pozadí a okolnosti útoku zatím nejsou známy," citovala agentura AFP policejní mluvčí Lubu Samriovou.

Izrael bombardoval v uplynulých dnech Pásmo Gazy.
Izrael bombardoval v uplynulých dnech Pásmo Gazy. | Foto: Reuters

Bezpečnostní složky vycházejí z toho, že při explozi nálože nikdo nezahynul. Jen není jasné, zda se nejednalo o původně sebevražedný útok, jakým Izrael často čelil během obou palestinských intifád.

V Gaze byla po zprávách o explozi v Tel Avivu slyšet oslavná střelba.

"Hamás žehná útoku v Tel Avivu a spatřuje v něm přirozenou odpověď na izraelské masakry (...) v Gaze," citovala agentura Reuters mluvčího hnutí Samího Abú Zúhrího. Během ostřelování Pásma Gazy už zahynula nejméně stovka osob.

Na Blízkém východě ve středu o příměří mezi Palestinci a Izraelem jednají americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová i generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Clintonová se již sešla s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem i izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Na programu jejích jednání byla i schůzka s vrcholnými egyptskými představiteli.

Izraelský deník Jedioth Ahronoth ve středu zveřejnil detaily dohody o příměří mezi Jeruzalémem a Palestinci v délce trvání dvaasedmdesáti hodin následovaného oboustrannými rozhovory. Zatímco Izrael podle dohody přestane útočit na špičky Hamásu, palestinské hnutí se zřekne ostřelování území židovského státu.

Netanjahuova vláda požaduje navíc devadesátidenní "přechodné období", během kterého by se mohla přesvědčit o "dobrých úmyslech" druhé strany, což ovšem Palestinci odmítají. Izrael chce mít navíc zaručenu lepší kontrolu hranic s Egyptem, přes kterou Palestinci pašují tunely zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy