Osmidenní válku vyhrál Egypt. Poraženým je Abbás

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 11. 2012 16:15
Ukázalo se, že Mahmúd Abbás už nemůže mluvit za všechny Palestince
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira/Gaza/Jeruzalém - Mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem od středy platí křehké příměří. Ironií osudu je, že na osmidenním konfliktu podle analytiků vydělaly všechny zúčastněné strany.

Premiérovi židovského státu Benjaminu Netanjahuovi mohlo přidat politické body nejen relativně rychlé ukončení bojů, ale také fakt, že armáda zahájila operaci v Gaze likvidací velitele ozbrojeného křídla Hamásu Ahmada Džabarího.

Navíc se poprvé v ostrém boji osvědčil nejmodernější protiraketový systém světa - izraelská Železná klenba.

Hamás zase upevnil svou moc v Gaze a tím, že byl ochoten vyjednat příměří, částečně získal i legitimitu, která mu doposud chyběla spíš než konkurenčnímu hnutí palestinského prezidenta Mahmúd Abbáse. Ten se naopak stal jasným poraženým. Ukázalo se, že už nemůže mluvit za všechny Palestince, čímž zároveň ztratil vliv na mezinárodní scéně.

"Podívejte, co se Hamásu povedlo. Byli to oni, ne prezident Abbás, kdo z Palestiny znovu udělal celosvětové téma," shrnul pro CNN Aaron David, expert na Blízký východ z Wilsonova Centra.

Palestincům, kteří jsou nepřátelsky naladěni vůči Izraeli, se zase Hamás zavděčil tím, že střílel rakety dál, než z Gazy kdy létaly (dokonce až na Jeruzalém). Dojednané příměří krom toho otevírá dveře k případnému budoucímu uvolnění blokády Pásma Gazy.

Analytici se ale shodují, že na eskalaci konfliktu a jeho prozatímním uklidnění nejvíce vydělal Egypt.

Tím, že se prostředníkem vyjednávání stal jeho prezident Muhammad Mursí, se totiž potvrdil trend nastavený už jarními arabskými revolucemi. Poměr sil v regionu se mění - Spojené státy tam ztrácejí vliv a Izrael spojence.

Díky tomu, že podceňovaný Mursí přiměl radikály z Hamásu zasednout k jednacímu stolu a domluvit příměří, si získal respekt arabského světa i Západu.

V pozadí je ještě dopad událostí v Gaze na Írán. Ten by mohl po konfliktu v Gaze přijít o iluze. Když se stále se zdokonalující protiraketový systém židovského státu ukázal jako velmi efektivní, je otázkou, zda by měla případná raketová reakce Teheránu na bleskový útok izraelského letectva nějaký efekt, tedy lépe řečeno, zda se jí Izrael ještě musí bát.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy