Pákistánské volby: Vede expremiér, 22 obětí násilí

Michal Žák ČTK Michal Žák, ČTK
11. 5. 2013 18:25
V sobotu si násilí vyžádalo 22 obětí, ve volbách zatím vede bývalý premiér Šaríf
Příznivci Pákistánské muslimské ligy čekají na výsledky.
Příznivci Pákistánské muslimské ligy čekají na výsledky. | Foto: Reuters

Islámábád - Navzdory násilí a útokům, které si jen v sobotu vyžádaly nejméně 22 mrtvých, hlasovali Pákistánci v historicky významných volbách, jež znamenají první předání moci od demokraticky zvolené vlády dalšímu volenému kabinetu.

Volby provázela značná účast voličů a volební komise se rozhodla prodloužit hlasování na některých místech o jednu až tři hodiny. Podle odhadů může účast voličů přesáhnout 60 procent, což je podstatně víc než při minulých volbách v roce 2008.

Volební urny měly být původně uzavřeny ve 14:00 hodin SELČ, ale navzdory silnému vedru se k volbám dostavil nebývalý počet lidí. V největším pákistánském městě Karáčí pak měly být volební místnosti otevřeny oproti předpokladům o tři hodiny déle do 17:00 SELČ.

Podle prvních částečných výsledků, o nichž informovaly místní televize, se zdá, že ve volbách vede bývalý premiér Naváz Šaríf a jeho Pákistánská muslimská liga (PML-N), následovaný bývalým hráčem kriketu Imranem Chánem a jeho Hnutím za spravedlnost.

Pákistánské radikální hnutí Taliban už během předvolební kampaně pohrozilo útoky především stranám dosavadní vládní koalice a při střelbě a explozích bomb bylo zabito více než 130 lidí.

Podle některých pozorovatelů byly sobotní volby nejkrvavějším hlasováním v dějinách země. Vláda rozmístila odhadem 600 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, aby ochránila hlasovací místnosti i voliče.

Nejhorší útok se odehrál v přístavu Karáčí, kde vybuchly dvě nálože před sídlem sekulární Lidové národní strany (ANP); zahynulo 11 lidí a 40 dalších bylo zraněno. V ulicích města se údajně ozývala střelba. K přestřelce došlo i v provincii Balúčistán, kde zahynuli čtyři lidé. Na severozápadě země v Péšávaru bylo při pumovém útoku zraněno osm lidí.

Násilí se letos stalo takřka nedílnou součástí předvolební kampaně.
Násilí se letos stalo takřka nedílnou součástí předvolební kampaně. | Foto: Reuters

V Karáčí se navíc podle volebních pozorovatelů objevily náznaky problémů, když si někteří voliči stěžovali na nepořádky a zastrašování. Místní volební komise pak vydala prohlášení, v němž přiznává, že "není schopna zajistit ve městě svobodné a spravedlivé volby". Podle agentury Reuters zatím není jasné, jaký praktický dopad toto prohlášení může mít.

"Ženy, zůstaňte doma"

Volby rovněž poznamenaly zprávy, že v kmenových oblastech Severního Vazíristánu nemohly jít volit ženy. Duchovní v mešitách místních měst je tlampači vyzývali, aby zůstaly doma, a v hlasovacích místnostech nebyly žádné ženy vidět.

Od vzniku Pákistánu v roce 1947 byly tři civilní vlády v zemi svrženy vojenským pučem. Mnozí voliči, unavení všudypřítomnou korupcí a znepokojení krvavými útoky extremistů, chtějí v zemi prosadit změnu, která by zajistila klid a ekonomický rozvoj.

Volby bedlivě sledují Spojené státy, které potřebují pomoc jadernými zbraněmi disponujícího Pákistánu v boji proti islámským ozbrojencům i při jednání o konci války v sousedním Afghánistánu.

Parlamentní volby se letos nesly ve znamení mnoha nej. Kromě vysoké účasti je přelomový i počet žen, které kandidují. Zatímco v roce 2008 se o jedno z 342 křesel v Národním shromáždění ucházelo 64 kandidátek, letos jich bylo 161. Z pohledu Evropana jde ovšem o zanedbatelné množství, jelikož se o posty v parlamentu uchází celkem 6850 lidí.

Bez spasitele Mušarafa

Podle posledních průzkumů neměla žádná strana jednoznačnou podporu, tudíž ani nemůže počítat se ziskem více než 50 procent hlasů. Očekává se, že Pákistánská muslimská liga (PML-N) dvojnásobného premiéra Naváze Šarífa získá víc křesel než Pákistánská lidová strana (PPP) dosavadního prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

V úspěch nicméně věří i Hnutí za spravedlnost bývalého slavného hráče kriketu Imrana Chána. Šedesátiletý Chán utrpěl jen několik dní před volbami zranění zad, když při volebním shromáždění spadl z plošiny.

Jeho stoupenci doufají, že soucit s Chánem, který i na nemocničním lůžku poskytoval prohlášení a rozhovory, se přetaví v nějaké hlasy navíc.

Brány volebního klání naopak zůstaly zavřeny i z exilu navrátivšímu se exprezidentovi Parvízu Mušarafovi. Namísto kandidatury čelí obvinění z vlastizrady. Jeho Všepákistánská muslimská liga (APML) se rozhodla hlasování bojkotovat.

 

Právě se děje

Další zprávy