Pákistánská policie rozehnala právníky obušky a plynem

gaz, Reuters
5. 11. 2007 10:50
Spojené státy reagují nevraživě
Policisté v civilu zatýkali právníky jakýmikoliv prostředky.
Policisté v civilu zatýkali právníky jakýmikoliv prostředky. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánská policie obušky rozehnala demonstraci právníků před Nejvyšším soudem v ekonomickém centru země Karáčí. 

Proti právníkům v Láhauru, kteří vyplenili kanceláře provládního oblastního justičního šéfa, zase použila slzný plyn. Informuje o tom agentura Reuters.

Demonstrace byly reakcí na sobotní vyhlášení výjimečného stavu a zadržení stovek odpůrců prezidenta a nejvyššího vojenského velitele Parvíze Mušarafa, který v zemi vládne od roku 1999.

Mezi zadrženými je mimo jiných právě velký počet právníků.

"Nebojíme se těchto zatčení. Budeme bojovat i nadále, ať se stane, co se stane," řekl Reuters karáčský právník Abdul Háfíz v momentě, kdy ho policie strkala do policejního vozu.

Přes noc bylo podle úřadů pozatýkáno 600 až 700 členů hlavní islamistické strany Jamaat-e-Islami. Za mřížemi se ocitlo i 400 až 500 dalších politických odpůrců a protirežimních právních zástupců.

Důvod výjimečného stavu? Možná jen boj o moc

Prezident Mušaraf reagoval vyhlášením výjimečného stavu na stoupající počet střetů mezi armádou a ozbrojenými islamisty u hranic s Afghánistánem a také na množící se sebevražedné atentáty po celé zemi.

V protestech budeme pokračovat
V protestech budeme pokračovat | Foto: Reuters

Mnoho pozorovatelů se však domnívá, že skutečným důvodem je obava, že ho Nejvyšší soud nepotvrdí ve funkci prezidenta. Tím byl sice nedávno opět zvolen, panují však pochyby o ústavnosti kandidatury člověka, který zároveň zastává post velitele armády.

Soud měl o prezidentovi rozhodnout už v pondělí.

Vojáci obsadili budovy televize, rozhlasu a Nejvyššího soudu. Parlamentní volby, naplánované na leden, budou zřejmě odloženy. Televize oznámila, že prezident pozastavil platnost ústavy.

Přísahejte věrnost, jinak...

Soudci museli přísahat věrnost Mušarafovi, jinak jim hrozí propuštění. Někteří z těch, kteří tak neučinili, jsou drženi v domácím vězení.

Přísahu věrnosti odmítla složit většina soudců Nejvyššího soudu. Mezi nimi  i jejich předseda Iftikhar Chaudhry, který se stal symbolem odporu proti Mušarafovi letos na jaře, kdy se ho pákistánský prezident pokusil neúspěšně odvolat.   

Foto: Reuters

"Jsou ve svých domovech. Nebude jim dovoleno vyjít ven," uvedl dle Reuters nejmenovaný úředník z Islámábádu v narážce na soudce Nejvyššího soudu držené v domácím vězení.

Domy neposlušných soudců byly přes noc uzavřeny a jejich vchody hlídá policie.

USA: Mušaraf není jediný

Spojené státy v reakci na vyhlášení výjimečného stavu odvolaly plánované bilaterální rozhovory ohledně vojenské spolupráce, které se měly konat tento týden. Na své návštěvě v Číně označil americký ministr obrany Robert Gates poslední vývoj v Pákistánu za "znepokojující".

"Ve světle výjimečné deklarace prezidenta Mušarafa jsme se domnívali, že by bylo moudré, aby se toto setkání posunulo na dobu, ve které se budou moci všechny strany soustředit na velmi důležité záležitosti, které je potřeba prodiskutovat," cituje agentura Reuters tiskového sekretáře ministerstva obrany Geoffa Morrella.

USA se také budou znovu zabývat otázkou vojenské pomoci Pákistánu. V posledních pěti letech poskytly Mušarafovi na boj proti extremismu 10 miliard dolarů.

V Pákistánu byl vyhlášen výjimečný stav. Policisté střeží budovu soudu v Láhauru
V Pákistánu byl vyhlášen výjimečný stav. Policisté střeží budovu soudu v Láhauru | Foto: Reuters

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová také uvedla, že doufá, že se parlamentní volby uskuteční v plánovaném lednovém termínu a nevídaným způsobem Mušarafa kritizovala.

"Mušaraf nikdy nebyl jediným hráčem, na kterého Spojené státy sázely," řekla Riceová.

Na vyhlášení výjimečného stavu zareagovala i pákistánská burza, která klesla o tři procenta.

Nyní se očekává, jak bude postupovat expremiérka Benazír Bhuttová, která vede Pákistánskou lidovou stranu, nejsilnější politické uskupení v zemi. Ta mezitím přerušila svou návštěvu v Dubaji a vrátila se zpět do Pákistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy