Sebevražedný atentátník zabíjel kvůli očkování. Podle islamistů má vakcína sterilizovat muslimy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 1. 2016 13:36
Očkování proti dětské obrně je v Pákistánu nebezpečný hazard. Útoky na lékaře a očkovací centra se od roku 2012 stupňují. Během toho posledního zemřelo patnáct lidí a dalších více než 20 bylo zraněno. Islamistická propaganda tvrdí, že je vakcína využívána západními zeměmi ke sterilizaci muslimů. Málokdo tomu věří, kvůli útokům se ale rodiče nechat své děti očkovat bojí. Pákistán je tak - vedle Afghánistánu - jedinou zemí na světě, kde se onemocnění mezi lidmi stále šíří.
Po útoku sebevraha v pákistánské Kvétě.
Po útoku sebevraha v pákistánské Kvétě. | Foto: Reuters

Islámábád - Na jihozápadě Pákistánu se u očkovacího centra proti dětské obrně ve středu ráno odpálil sebevražedný atentátník. Zabil 15 lidí a nejméně 20 dalších zranil.

Většina obětí byli policisté, kteří během třídenní očkovací kampaně ve městě Kvéta lékařské středisko hlídali.

"Máme tu 15 mrtvých včetně 12 policistů, jednoho příslušníka sil ministerstva vnitra a dvou civilistů," řekl AFP místní policejní důstojník.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, podezření ale padá na radikální islamisty. Právě zdravotníci, provádějící v Pákistánu očkování proti obrně, totiž bývají jejich častým terčem.

Spiknutí Západu

Islamisté pokládají očkování proti obrně za spiknutí Západu proti muslimům, jehož cílem je sterilizovat je.

Hlavně proto se šíření dětské obrny zatím v zemi nedaří zastavit. V roce 2014 se počet nakažených vyšplhal na 306, nejvíc za posledních 14 let.

Útoky místních radikálů připravily od roku 2012 o život už asi 80 lidí.

Rodiče, kteří své děti ze strachu očkovat nedávají, zároveň stíhá vláda. V loňském roce jich policie zatkla na 500.

Vzpomínka na bin Ládina

Vedoucí pákistánského programu proti obrně Ayesha Raza Farooqi přitom tvrdí, že islamistické propagandě věří stále méně lidí. "Daleko méně lidí vakcínu odmítá. A počet nově nakažených dětí v tomto roce je zatím nižší než 40," řekl německé agentuře DPA.

Přesto je riziko stále vysoké. Bez očkování žije nyní v zemi více než 35 tisíc dětí.

Televizní stanice CNN připomíná, že útoky se objevují od roku 2011, kdy CIA využila očkovací program při svém honu na tehdejšího vůdce Al- Káidy Usámu bin Ládina.

Pomocí programu se snažila sesbírat vzorky DNA od jeho příbuzných, které by potvrdily jeho přítomnost v pákistánském Abbottábádu, kde ho téhož roku nakonec americké tajné služby dopadly.

Město Kvéta se nachází v jihozápadní části Pákistánu Balúčistán. Tuto oblast poznamenal hlavně konflikt s místními separatisty. Navíc je baštou teroristické organizace Tálibán.

 

Právě se děje

Další zprávy