Islámábád - Parlamentní volby v Pákistánu budou 18. února. S odvoláním na pákistánskou volební komisi o tom informovala agentura Reuters.
Původní termín byl 8. ledna, ale kvůli napjaté bezpečnostní situaci v zemi se posunul. Nepokoje vyvolal atentát, při kterém minulý týden zemřela expremiérka a nejoblíbenější pákistánská politička Benazír Bhuttová.
Čtěte také: Speciál o Benazír Bhuttové
Podle volební komise mohou za odložení voleb i technické problémy, které způsobilo vyplenění 40 volebních místností.
Opozice se ale domnívá, že za změnou termínu je snaha nahrát Pákistánské muslimské lize (PML-Q) prezidenta Parvíze Mušarafa.
Očekává se totiž, že v důsledku smrti expremiérky získá její už tak silná Pákistánská lidová strana (PPP) hlasy dalších voličů. Naopak strana prezidenta Parvíze Mušarafa kvůli skonu Bhuttové zřejmě utrpí.
Tajemný dokument Bhuttové
Atentát na Bhuttovou se stal předmětem konspiračních teorií, podle kterých za ním stojí pákistánská tajná služba ISI, nebo dokonce sám prezident Mušaraf.
Dalším kamínkem do této mozaiky je údajná 160ti stránková zpráva, kterou měla Bhuttová předat v den své smrti dvěma americkým kongresmanům.
Podle televize CNN - která měla možnost do dokumentu nahlédnout - se ve zprávě objevují obvinění pákistánské vlády z přípravy volebního podvodu.
"V oblastech, kde je opoziční kandidát silný, plánují (stoupenci prezidenta Parvíze Mušarafa) konflikty ve volebních místnostech. Pokud to bude k zastavení hlasování na tři až čtyři hodiny nutné, sáhnou i k zabíjení," cituje z dokumentu CNN.
Kontrolou opozice proti terorismu
Dokument byl údajně pořízen na žádost Bhuttové a informace v něm uvedené pocházejí přímo ze zdrojů uvnitř bezpečnostních složek.
Kromě vyvolání nepokojů prý mělo dojít i k zastrašování kandidátů, manipulaci s volebními lístky a zneužití amerického vybavení pro boj s terorismem.
"Devadesát procent zařízení, které USA daly pákistánské vládě na boj s terorismem, je využíváno ke sledování a kontrole politických oponentů," stojí ve zprávě.
Zase Šách
Jedním z lidí, kteří mají stát za přípravou manipulace voleb, je i současný šéf civilní rozvědky Edžáz Šách.
Šách byl přitom jedním ze čtyř vysokých činitelů, kteří dle Bhuttové stáli za přípravou prvního atentátu, spáchaného na političku bezprostředně po jejím návratu do Pákistánu. 18. října při něm v Karáčí zemřelo přibližně 150 lidí.
Pákistánská vláda však jakékoliv informace o manipulování voleb odmítla. "Myslím si, že to je jen hromada lží," prohlásil prezidentův mluvčí Rašíd Kureší.
A sám prezident Mušaraf dnes zopakoval, že Bhuttovou zabili teroristé napojení na Al-Káidu. Okolnosti atentátu podle něj pomohou objasnit britští policisté.
"Jsem vděčný premiéru Brownovi za to, že mou žádost přijal," prohlásil Mušaraf v televizním projevu k národu. "Britský tým dorazí neprodleně a pomůže našim lidem s vyšetřováním. Doufám, že účast Scotland Yradu odstraní veškeré pochybnosti," dodal.