Pákistán se kaje. Nevěděli jste o Usámovi? mračí se USA

Václav Viták
3. 5. 2011 16:25
Mezi Amerikou a jejím spojencem v boji s terorismem se zvětšuje už beztak velká propast
Komplex v Abbottábádu, kde se skrýval Usáma bin Ládin.
Komplex v Abbottábádu, kde se skrýval Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

Washington, Islámábád - Washington žádá od Islámábádu vysvětlení, jak je možné, že se Usáma bin Ládin ukrýval bez nejmenších problémů celé roky v Pákistánu. Vůdce Al-Káidy tam podle posledních zpráv žil pět až šest let.

John Brennan, poradce prezidenta Obamy pro boj proti terorismu, řekl v Bílém domě novinářům, že je "nemyslitelné", aby se tento nejhledanější terorista světa netěšil v Pákistánu "nějaké formě podpory".

Spojené státy navíc kvůli obavám z odvety za nedělní operaci, při níž americké komando v Abbottábádu Usámu zabilo, zavřely až do odvolání svoje velvyslanectví v Islámábádu a konzuláty ve městech Péšavár, Láhaur a Karáčí.

Tento krok je jen dalším důkazem nedůvěry, jakou USA chovají k Pákistánu, pokud jde o jeho schopnost i ochotu potírat islámský terorismus.

Washington nejenže neřekl předem Islámábádu, že připravuje operaci proti bin Ládinovi na pákistánském území. O zásahu svého komanda informoval pákistánskou vládu dokonce teprve poté, co jeho vojenské helikoptéry s tělem Usámy na palubě opustily pákistánský vzdušný prostor.

Pákistánské vládě pak trvalo celé hodiny, než se rozhodla, jak zareaguje. Následně nepřímo naznačovala, že šlo o společnou operaci amerických a pákistánských bezpečnostních složek.

Nakonec však pákistánský prezident Alí Asíf Zardárí v listu The Washington Post přeci jen přiznal: Američané postupovali bez vědomí jeho vlády.

Co dál?

Navzdory stále se prohlubujícím americko-pákistánským rozporům v souvislosti s postupem proti radikálním islamistům se vlády obou zemí pokoušejí vyhnout otevřené roztržce.

Prezident Obama i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se hned v pondělí snažili vyzdvihnout pozitivní přínos Pákistánu. Clintonová řekla: "Ve skutečnosti nás k bin Ládinovi a sídlu, v němž se ukrýval, přivedla spolupráce s Pákistánem."

Američtí představitelé však zároveň připustili, že si nebyli a nejsou jisti, jak pákistánské bezpečnostní složky zareagují na operaci proti Usámovi bin Ládinovi.

Bin Ládin je zdrojem velkých problémů i po smrti.
Bin Ládin je zdrojem velkých problémů i po smrti. | Foto: Reuters

Pákistánská tajná služba ISI se už před ní dostala do téměř otevřeného sporu se CIA, dokonce požadovala omezení jejího působení v Pákistánu.

Teď možná pákistánská generalita tento tlak ještě zvýší. To aby ukázala, že Američané nemají v Pákistánu volnou ruku.

Američtí představitelé přitom neoficiálně připouštějí, že USA budou muset zjistit, zda pákistánské ozbrojené složky nepomáhaly bin Ládinovi ukrýt se v Pákistánu.

Navíc budou nyní zcela jistě stupňovat tlak na pákistánskou vládu, aby jim vydala vůdce Tálibánu mullá Muhammada Umara a bin Ládinovu pravou ruku Ajmána Zavahrího, protože existuje důvodné podezření, že i oni se skrývají v Pákistánu.

Pákistán se brání

Pákistánský prezident Alí Asíf Zardárí však v listu The Washington Times neochvějně trvá na tom, že jeho vláda o Ládinově úkrytu v Abbottabádu nevěděla.

Svoji zemi označil za "možná největší světovou oběť terorismu". A připomněl, že smrt Usámy bin Ládina pro něho nemá jen politický, ale i osobní rozměr.

Tento terorista se totiž dvakrát pokusil zavraždit jeho ženu, bývalou premiérku Benazír Bhúttovou. A že nakonec uspěl. Podle Zardárího zaplatil Pákistán za boj proti terorismu větším počtem obětí než celý Západ dohromady.

"Naše armáda má (v tomto boji) větší ztráty než celé NATO dohromady. Zahynulo v něm 2000 policistů a 30 000 civilistů, ztracen je sociální pokrok celé jedné generace," píše pákistánský prezident.

Washington však, co se týče bin Ládina, vidí situaci jinak: Buď se jednalo o totální pákistánskou neschopnost, nebo o totální spoluvinu.

 

Právě se děje

Další zprávy