Padni komu padni. V Česku se začaly dít věci, píše Sme

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
10. 10. 2012 18:30
Pomalu není týdne, kdy by v cele neskončil někdo vlivný, všímá si slovenský deník
Po Rathovi se v limuzínách dovozil i Marek Dalík.
Po Rathovi se v limuzínách dovozil i Marek Dalík. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bratislava - V Česku se utrhla lavina. Pomalu není týdne, kdy by další vysoký politik, státní úředník či lobbista neskončil v policejní cele.

Marek Dalík, nejbližší důvěrník expremiéra Mirka Topolánka, je poslední úlovek, který se podařil protikorupční jednotce a státní žalobkyni Lence Bradáčové, napsal slovenský list Sme.

Poměrně velká ryba, dá se říct. Dalík přitom nikdy nezastával žádnou státní funkci. Jeho angažmá v kauze Pandurů, ve které je obviněn, ukazuje na důležitou roli takzvaných stínových hráčů (vyřizovačů) v "systému". Měl osobně žádat od představitele rakouské firmy úplatek, který bude zárukou, aby se premiér Topolánek postavil "příznivě" k předmětné zakázce, připomíná deník.

Náznaky, že na špinavé práce tohoto druhu mají svého "dalíka" i jiní vysocí politici, se svět státních nákupů a zakázek přímo hemží. Nejen svět český, samozřejmě. Proto hovoříme o systému. Blízkostí k Topolánkovi, postavením nejbližšího přítele byl však Dalík i v tomto světě výjimečný.

Policie nedokáže prokázat korupci

Proto dosti překvapuje, pokračuje Sme, že je stíhán nikoliv za trestný čin korupce, ale podvodu. To znamená, že policie neumí dokázat propojení na Topolánka ve smyslu, že úplatek měl ovlivnit jeho rozhodování. S představou, že Dalík "jen" využil své pozice důvěrníka, aby si nahrabal, se však těžko smiřuje. Už jen proto, že Pandury nejsou zdaleka jediná kauza, ve které se objevil.

Na posměšné vtípky Čechy užije:

Politicky je to bizarní obraz. Jen před pár dny byl vyveden v poutech z úřadu náměstek ministra práce a sociálních věcí. I se šéfem nějakého odboru. Česko se začíná podobat Itálii z počátku devadesátých let, kdy se soudci "vzbouřili" a do vězení putovaly stovky politiků.

Heslo "padni komu padni" v Praze platí

Kdo by před rokem řekl, že poslanec David Rath skončí v cele? V Česku asi začíná platit heslo padni komu padni, usuzují Slováci.
Kdo by před rokem řekl, že poslanec David Rath skončí v cele? V Česku asi začíná platit heslo padni komu padni, usuzují Slováci. | Foto: Jan Langer

Zatímco po kauze Davida Ratha (sociální demokrat) vyvstala otázka, zda nejde o selektivní vybavování si účtů, dnes je jasné, že heslo "padni komu padni" v Praze skutečně vítězí. Ironickou grimasou politiky je, že Nečasova vláda, která policii a státní zastupitelství zbavila řetězů, je rekordně nepopulární. Přičemž enormní přemnožení korupčních kauz, které se nyní otevírají, spoluvytváří "blbou náladu", na kterou zřejmě zahyne.

Na Slovensku znají Marka Dalíka zejména v hotelu Kempinski, kde se zúčastnil koňského póla s J&T. Než bychom z toho něco vyvozovali, při pohledu do českého zrcadla si pozornost zaslouží zajímavé dilema: buď na Slovensku neexistuje politická korupce a vůbec se nekrade, nebo totálně selhávají policie a prokuratura, dodává Sme.

 

Právě se děje

Další zprávy