Pád letadla u sibiřské Ťumeně způsobila námraza

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
5. 4. 2012 11:08
Kapitán nenechal stroj ošetřit látkou proti námraze. Možná chtěl ušetřit
Pád letadla nedaleko sibiřské Ťumeni
Pád letadla nedaleko sibiřské Ťumeni | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Pondělní havárii u sibiřského města Ťumeň, která připravila o život 31 osob, mohla způsobit námraza na křídlech. Podle mluvčího vyšetřovacího výboru Vladimira Markina se jedná o nejpravděpodobnější verzi pádu letounu ATR-72.

"V současné chvíli se za nejpravděpodobnější příčinu katastrofy považuje to, že před startem nebylo letadlo ošetřeno ochranou proti námraze," řekl Markin.

Podle generálního ředitele ťumeňského letiště Roščino Vladimira Poljakova se nenanášet speciální chemickou látku rozhodl sám kapitán letadla Sergej Ancin.

"Tento let skutečně neprošel chemickým ošetřením. V okamžik startu nebyly srážky a kapitán se rozhodl letoun neošetřit," uvedl. Všechny ostatní stroje, vzlétající ten den z Roščina, ošetřeny byly.

O tom, že právě led usazený na křídlech letounu mohl způsobit jeho pád, ruská média spekulovala od samého začátku. Ancin zřejmě ošetření odmítl proto, že spoléhal na protinámrazový systém, kterým má letadlo disponovat. Anebo chtěl ušetřit náklady.

Plánovaná trasa pravidelné linky.
Plánovaná trasa pravidelné linky. | Foto: Aktuálně.cz, YouTube

"Kapitán dostal nařízení nenanášet látku, když to není potřeba, kvůli úsporám. To je velmi pravděpodobné, protože finanční situace UTair je hrozná. Je zadlužená až po uši a existuje nařízení šetřit vším a na všem. Také bych se nedivil, kdyby kapitán, když stál ve frontě na chemické opracování, dostal příkaz urychlit vzlet, protože na palubě byli velmi vážení lidé, na kterých je společnost UTair závislá. A oni velmi pospíchali," napsal uživatel vasibiriyk v diskusi na ruském leteckém informačním webu AviaPort.

Led na křídlech je pro letoun velmi nebezpečný, protože mu znemožňuje vzlétnout a doslova ho tlačí k zemi. "Pokud je křídlo pokryté ledem, z letounu se stane židle nebo cokoliv jiného. To už není letadlo. Křídlo ztrácí vztlakovou sílu a stroj nemůže letět," vysvětlil letecký expert Oleg Smirnov.

Připomeňte si pád ruského letounu s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl:

Oficiální závěry vyšetřování katastrofy, které provádí Mezistátní letecký výbor, by měly být zveřejněny až za měsíc.

Stroj francouzské výroby ATR-72 společnosti UTair se zřítil 2. dubna. Havárii letadla přežilo ze 43 osob na palubě pouze 12 cestujících.

<p></p>

 

Právě se děje

Další zprávy