Otravu Navalného řídil plukovník FSB. Pracoval v tajném městě, které nebylo na mapách

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2020 13:40
Analytici serveru Bellingcat a reportážní tým americké televize CNN společně zveřejnili výsledky svého dlouhodobého pátrání po pachatelích otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Tajnou operaci podle nich řídil plukovník ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Stanislav Makšakov.
Lahve s vodou v hotelovém pokoji v Tomsku mohly obsahovat nervový jed Novičok, který otrávil opozičníka Alexeje Navalného.
Lahve s vodou v hotelovém pokoji v Tomsku mohly obsahovat nervový jed Novičok, který otrávil opozičníka Alexeje Navalného. | Foto: Reuters

Pracovníci ruské tajné služby Navalného dlouho sledovali a Bellingcat uvedl, že otrava letos 20. srpna na letišti v sibiřském Tomsku, po které ruský politik bojoval o život v berlínské nemocnici, je jednoznačně práce speciálního týmu FSB. Jedná se o oddíl specializovaný a proškolený na "práci" s prudkými jedy.

Plukovník Makšakov v minulosti pracoval v místě, které se zabývalo vývojem chemické látky Novičok, určené k zabíjení. Bylo to v malém městě Šichany na pravém břehu řeky Volhy, zhruba 130 kilometrů od Saratova.

Šichany bylo pečlivě střežené a utajované místo, které ani nebylo zaneseno na mapách. Až do roku 2018 tam hlídkovali na silnicích vojáci. Pouštěli jen lidi, kteří měli speciální propustku.

Právě zde začala sovětská armáda s prvními chemickými pokusy a se zkoumáním chemických zbraní už ve dvacátých letech minulého století. V roce 1961 vznikl komplex s krycím názvem Státní institut technologií organické syntézy. Soustředil nejlepší chemiky ze Sovětského svazu.

Tajnosti města Šichany

Institut měl jediného zákazníka - ministerstvo obrany Sovětského svazu. Jedním z výsledků dlouholeté práce v naprostém utajení byl jed typu Novičok, použitý při pokusu otrávit bývalého důstojníka ruské vojenské kontrarozvědky (GRU) Sergeje Skripala v Británii a také při útoku na Alexeje Navalného v Tomsku.

V roce 1972 zahájil tým pod vedením chemika Petra Kirpičeva v rámci takzvaného programu Foliant výrobu několika šarží Novičoku. "Byl to program nařízený a vedený ministerstvem obrany. Cílem bylo vytvořit sovětskou odpověď na americký nervový plyn VX," řekl chemik Vladimir Uglev, který jako jeden z mála o tajnostech města Šichany věděl.

Televize CNN konfrontovala pracovníky FSB, kteří se podíleli na otravě Navalného

Na začátku devadesátých let vojenský výzkum v Šichanech skončil. Mnoho vědců uzavřenou a přísně střeženou oblast opustilo, podle některých svědectví kvůli nízkým a pozdě vypláceným mzdám. Laboratoře fungovaly v omezeném režimu dál, byť se Rusko v roce 1993 připojilo k Mezinárodní úmluvě o zákazu a zničení chemických zbraní. Místní laboratoře však ruská vláda zařadila na seznam strategicky důležitých státních podniků.

Až na konci roku 2018 Kreml zrušil systém propustek na vjezd do města. Laboratoře a výzkumné centrum byly zničeny, už neexistují.

Jed mohl být ve vodě i šamponu

Kdy a v jaké pozici plukovník FSB Makšakov pracoval v Šichanech, není jasné. Bellingcat a CNN ale ve výsledcích svého pátrání uvádí, že v FSB vede malý tým, specializovaný na jedy a nervové plyny. Z nových indicií a také výpovědi Navalného vyplývá, že se opoziční předák neotrávil čajem na letišti v Tomsku, ale večer předtím nápojem v hotelovém baru. Jed však mohl být i v lahvích s vodou na pokoji, případně v šamponu, který Navalnyj použil.

Navalnému se udělalo špatně na palubě letadla, mířícího z Tomsku do Moskvy. Podle expertů, citovaných televizí CNN, přežil kritik prezidenta Vladimira Putina díky tomu, že se kapitán okamžitě rozhodl přistát na nejbližším letišti v Omsku. Pokud by pokračoval v letu, Navalnyj by bez podání atropinu a pomoci dýchacího přístroje zemřel.

Alexej Navalnyj k novým odhalením Bellingcatu a CNN uvedl, že operace mohla proběhnout jen s osobním souhlasem prezidenta Vladimira Putina. K tomu, že Bellingcat zveřejnil identitu předpokládaných vykonavatelů otravy, aktivista řekl: "Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie."

Video: Převoz Navalného do nemocnice v Omsku

Ruského opozičního předáka nakládají do sanitky poté, co byl pravděpodobně otráven | Video: Rossija 24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy