Odveta za sankce kvůli Navalnému: Rusko by mohlo přestat mluvit s EU, řekl Lavrov

ČTK ČTK
13. 10. 2020 22:06
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes uvedl, že by Moskva mohla na určitou dobu zmrazit kontakty s Evropskou unií. Podle agentury AP tak reagoval na sankce, které chce evropská sedmadvacítka zavést proti skupině ruských občanů v souvislosti s otravou opozičního politika Alexeje Navalného.
Foto: Reuters

"Možná bychom prostě měli na nějaký čas přestat mluvit s těmi lidmi, kteří jsou zodpovědní za zahraniční politiku na Západě, a kteří nerozumí potřebě vzájemně respektujícího dialogu," pronesl v úterý Lavrov na konferenci v Moskvě věnované zahraniční politice.

Jmenovitě zmínil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která nedávno varovala před navazováním těsnějších vztahů s Ruskem. "Ať je to tak, když chtějí," dodal šéf ruské diplomacie podle agentury TASS.

Státy EU se v pondělí shodly na přijetí sankcí proti skupině ruských občanů, včetně pracovníků ruských tajných služeb, v souvislosti s otravou ruského opozičního předáka. Ministři zahraničí podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupiny lidí odpovědných za použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven. Konkrétní seznam jmen by měla unijní diplomacie připravit v příštích dnech a státy by jej mohly definitivně schválit ještě tento týden.

Moskva tvrdí, že s otravou nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování však dosud nezareagovala.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy