Před vraty trestanecké kolonie Novomoskovske čekali kromě jeho dcery lidskoprávní aktivisté, jeho advokát a novináři. Muž z nápravného zařízení vyšel ve vězeňském oděvu, modrých plátěných kalhotách a bundě, na hlavě měl kšiltovku stejné barvy. Nejdříve se dlouze objímal s Mašou, která se rozplakala.
Moskaljov mluvil o tom, že celkem dva měsíce strávil na samotce, kterou přirovnal k mučírně. Popsal, že s jedním dalším mužem byl zavřený v cele o rozměru dva metry na jeden metr, ve které byla shnilá podlaha. Z kanalizace vylézaly obrovské krysy. Zažíval zimu, kterou "nelze popsat slovy". On a další vězni byli na nohou 16 hodin denně, protože v posteli přes den být nesměli a kovová lavička byla tak studená, že se na ní nedalo sedět.
Ruské justiční orgány se o tohoto otce samoživitele začaly zajímat poté, co Maša krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu ve škole nakreslila protiválečný obrázek. Odsouzen byl pak loni koncem března ke dvěma letům v trestanecké kolonii za komentáře na sociální síti Odnoklassniki. Týkaly se zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buče na předměstí Kyjeva.
V den oznámení rozsudku Moskaljov, který byl v domácím vězení, utekl. Zadržen byl v Minsku a běloruské úřady ho vydaly do Ruska. Loni koncem prosince se soud Moskaljovovým případem začal zabývat znovu a trest odnětí svobody mu snížil na jeden rok a deset měsíců. Maša původně skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých chtěla, aby soud jejího otce zbavil rodičovských práv. Nakonec úřady dívku předaly její matce, s níž se neviděla přes deset let.